Mrdky od Gembirdu

Aktualizováno 9. 12. 2011

Od Gembirdu jsem koupil dvoje reproduktory, jedny pro sebe a druhé pro mámu. dostatečně mě to odradilo od dalších pokusů.

V roce 2007 jsem si řekl, že dozrál čas vyměnit svoje historické 2.0 bedničky Targa za něco lepšího. A protože jsem měl 5.1 zvukovou kartu, tak hned 5.1. Cenovou relaci jsem měl cca 3000 Kč, ve které jsem se brzy začal rozhodovat mezi reprosoustavou Genius a Gembird (ani jedna se už dnes neprodává). Genius byla sice časem prověřená značka (i když je fakt že ta prověrka neproběhla zrovna bez ztráty kytičky), ale Gembird měl lepší papírové specifikace a bedny vypadaly robustněji, prostě lépe. Zakoupil jsem tedy ty.

První zklamání přišlo když jsem zjistil, že vestavěný zesilovač má 6 vstupů – 4 satelity, center a subwoofer. Moje zvukovka má však výstupů jen 5 – basy pro subwoofer zvlášť neodděluje. Ale OK, moje chyba, měl jsem si to zjistit předem, budu tedy zatím hrát jen stereo (umí ho rozložit na 5 beden, takže jsem u toho kvůli své lenosti už zůstal). Po zapojení jsem byl vcelku příjemně překvapený zvukem, po zásadním ubrání basů to hrálo docela fajn, bohužel však reproduktory dost šuměly, navíc dodané dráty k reproduktorům snad nebyly ani napájené, protože v konektorech občas byl špatný kontakt – hned po vybalení z krabice. Asi po půl roce nešly občas zapnout, jen subwoofer hučel, takže šly na reklamaci. Z té se mi vrátily, ale pro změnu divně chrastily, což jsem zjistil že je způsobeno zapomenutým kouskem drátu co se přichytil na magnet subwooferu. Není nad kvalitní servis.

Poté reprosoustava nějakou dobu sloužila, jen došla baterie do dálkového ovladače. Ten jsem sice nepoužíval, ale je nutný k nastavení některých věcí, např. poměrů hlasitostí různých reproduktorů.

Pár měsíců po skončení záruky se začaly z reproduktorů linout po zapnutí podivné zvuky, které naštěstí po čase ustanou. Při změně hlasitosti se repro začalo chovat divně, po stisknutí tlačítka na zesílení se občas zvuk ztlumí nebo se naopak zesílí o mnohem víc než by měl. Taky mi přestalo prakticky fungovat podsvícení dipleje, svítí tam už jen jedna nebo dvě diody. To je stav i nyní – po dvou a půl letech používání.

Další zkušenost mám s 2.1 bedničkami pro mámu – „druhá šance“. Ty jsou relativně OK, ale hodně hučí i ve standby (máma je vypíná protože u toho neusne) a k satelitům jsou jen cca 1m kabely, takže jsem musel koupit delší kabel.

Když to shrnu, myslím že nízká kvalita je u Gembirdu spíše standardem, rozhodně doporučuju v těchto cenových relacích spíše Genius. Osobně jsem toto vyřešil koupí studiových monitorů Fostex PM-1 Mk II s 3x větší cenou a jsem nadmíru spokojen.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *