Minitest batohu Loap Alpine 28

Aktualizováno 29. 11. 2017

Sledování reklam není zrovna můj koníček, ale když jsem na Facebooku zahlédl roční (na jednu zimu) předplatné časopisu Snow s batohem „zdarma“, celkem za 700 Kč, neodolal jsem a zakoupil.

Batoh přišel poměrně brzy i s prvním číslem časopisu, s prvními zkušenostmi z nenáročného 20km výletu se vám svěřím v tomto příspěvku. Batoh by být stejný jako běžně prodávaný, jen je brandovaný (nápis SNOW na vnější straně).

Batoh jsem testoval při jednoduché túře cca 20 km podél Svratky z Nedvědic do Tišnova. V batohu jsem měl cca 2 kg náklad, takže žádné velké zatížení.

Prostor

Batoh by měl už podle jména poskytovat 28 l objemu, počítal jsem tedy s více prostorem, než u mého dosavadního malého batohu, postaršího Lowe Alpine Contour Hike 25 (se kterým jsem jinak až na drobnosti spokojený). A v této oblasti se také odehrálo největší zklamání z tohoto batohu. Výrobce zřejmě předpokládal, že člověk vypotí litry potu za minutu, jinak si nedovedu představit, proč je zádová strana batohu vyztužená dvěma pružnými pásy do tvaru banánu, který je v nejvzdálenějším místě vzdálen od zad cca 6 cm. Nejen, že se tak zbytečně posouvá těžiště batohu dozadu, ale hlavně zapomeňte, že byste do něj sbalili cokoliv objemnějšího. Případné dokumenty v batohu budete mít zmačkané (záda jsou prohnutá v obou osách) a na sbalení i jen letního spacáku zapomeňte. Pokud do vnitřní kapsy nacpete ještě camel bag, tak vnitřní prostor zmenšíte už opravdu na minimum.

Batoh disponuje ještě horní a přední kapsou, ty jsou řešeny dobře a obě jsou poměrně prostorné. Na bocích jsou kapsy na nápoje, s jejich velikostí se nešetřilo, do obou bych se nebál dát litrovou termosku ani 1,5l PET lahev, vlhkých ponožek také pojmou dostatek.

Vybavení

Vybavení je spíše silnou stránkou batohu. Ten disponuje již zmíněnými třemi prostory, zipy s jezdci s velkými oky (v rukavicích se hodí), poutkem na teleskopické hůlky (bohužel guma na jejich přidržení je příliš blízko spodního poutka, takže se jedná o řešení spíše nouzové, hůlky se hýbou… škoda, že výrobce neumístil oba body dál od sebe). Dále na batohu najdete standardní prsní i bederní popruh (prsní je odpružen gumou) a pláštěnku, což v této cenové kategorii do 1000 Kč  není zdaleka běžné. Na venkovní straně batohu dále najdete několik ok, kam si můžete uchytit co chcete. Samozřejmostí je díra na vyvedení hadičky od camel bagu, poblíž pravého ramene.

U batohu naopak postrádám reflexní prvky (batoh je navíc šedý), hodila by se i kapsička na popruhu, nebo bederním pásu… ale to už si asi moc vymýšlím.

Ergonomie

Jak již bylo zmíněno, pod batohem se vám záda rozhodně potit nebudou. Přímo k zádům přiléhá jen síťka, za kterou je batoh vypnut od těla dvěma pružnými kovovými pásky (což je zdůrazněno v grafice na zádové straně batohu, kde naleznete šipky, které vám mají navodit pocit odvětraných zad snad ještě dřív než se zpotíte).

Bederní část je bohatě polstrovaná, zde nemám výhrad. Osobně mi však nesedl horní opěrný bod batohu, v místě napojení popruhů. Je poměrně tvrdý, při chůzi mi narážel do zad a tlačil. Je možné, že to bylo způsobené jen mými křivými zády, nastavování popruhů nepomohlo.

Pokud byste v batohu chtěli přenášet cihly, nebo jiné těžké předměty, tak bude delší chůze pravděpodobně nepříjemná na záda kvůli vzdálenosti nákladu od zad, bude vás bolet za krkem. „Naštěstí“ má batoh tak hloupé rozměry, že vás nic takového ani nenapadne.

Materiál

Použitý materiál je dle Heureky „420RS Double Rip, Bulltech“. Možná vám to něco řekne, na mě působí název „double rip“ spíše hrůzostrašně. Látka se mi zdá rozumně odolná, není to jen slabounký „šusťák“, na druhou stranu na speleologickou výpravu bych si ho asi nevzal. Textura látky je čtvercová, podobná membráně, odolnosti proti šíření trhlin bych tak věřil.

Pláštěnka (krytá suchým zipem) je samozřejmě klasická igelitová, s gumou po obvodu. Suchý zip není ošizený, takže se nebojím, že by se brzy zanesl.

Závěr

Klady

  • Pláštěnka
  • Hluboké boční kapsy
  • Cena (zvláště s předplatným časopisu Snow)

Zápory

  • Extrémní prohnutí zádové části
  • Absence reflexních prvků
  • Tvrdá horní opěrka zad

Shrnutí

Batoh za tyto peníze není špatnou volbou, pokud chcete vyrazit opravdu nalehko. Využijete ho i při náročnějších sportech, kde se zapotíte, dovedu si ho představit při běhu (i když kolik lidí běhá s batohem), jízdě na kole i při jednodenních letních výšlapech do kopců, kde oceníte velké boční kapsy na pití.

8 odpovědí na “Minitest batohu Loap Alpine 28”

  1. Pingback: Shkurta
  2. Pingback: Yan
  3. Pingback: Fredericka
  4. Pingback: Wonda
  5. Pingback: Noreia
  6. Pingback: Anonym
  7. Díky za recenzi. Docela mě zaujalo to, že na záda přiléhá ta síťka a za ní je „volný prostor“. To jsem snad ještě u žádného batohu neviděl. Vždy mají jen takové dvě „výstuhy“, které přilnou na záda, ale stejně se pod nimi potíš.

    Testoval si ho třea na kole, jeslti se pod ním potíš nebo ne? Hledám něco taky na kolo. Díky.

    1. Ahoj,
      na kole jsem zatím ještě příležitost neměl – bohužel teď nemám kolo k dispozici, abych ho vyzkoušel. Myslím ale, že to je pro tento batoh ten nejvhodnější sport 🙂 protože bude dobře větrat a těžistě daleko od těla v poloze na kole tolik nevadí (napři pro camel bag, nebo jiné těžší věci).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *