Mikrotest prstových ponožek ToeToe 3D walking a Merino

Jako mnoho jiných lidí řeším dlouhodobě problém s puchýři na nohách, zejména na prstech, při delších túrách. Vedle sedících a prošlápnutých bot jsou dosti podceňovanou složkou výbavy vhodné turistické ponožky. Se dvěma zástupkyněmi těch méně tradičních, prstových ponožek, jsem ušel cca 70 km (s každými) a rád bych se s vámi podělil o své postřehy.

Prstové ponožky jsem plánoval už dlouho. V kamenných prodejnách je však nemívají (nebo jen bavlněné) a kupovat ponožky přes Internet mi přišlo zbytečné, nakonec mé vlněné Thörlos slouží výborně. Má teorie však byla ta, že prstové ponožky by měly prsty trochu „zkompaktnit“ a oddělit od sebe, abych si po nich nešlapal.

Nakonec jsem se rozhoupal a u Lichožrouta koupil hned dva páry. ToeToe 3D walking v akci za 290 Kč a ToeToe Merino za 279 Kč. K tomu jsem na zkoušku koupil funkční boxerky Voxx SE03, ty si však netroufám hodnotit kvůli nedostatku zkušeností (které nejspíš nenabudu, protože mě oproti bavlněným nepřesvědčily).

Společné vlastnosti

Oboje ponožky jsou poměrně elastické, narozdíl od těch ke Skeletoes se mi do nich prsty vejdou bez problémů a lépe se přizpůsobí různým tvarům nohou. Na začátku mi trochu vadil pocit tlusté vrstvy látky mezi prsty a v meziprstí, zejména mezi palcem a ukazováčkem (pokud se tak dají prsty u nohou nazývat). Po hodině s ponožkami na nohou si však zvyknete. Při delších pochodech mažu pro jistotu meziprstí indulonou (to však dělám i u běžných ponožek), naposledy jsem však šel 35 km bez indulony (s ToeToe Merino) a žádné náznaky rozdírání kůže mezi prsty jsem nepocítil.

S oběma páry ponožek jsem zatím dohromady nachodil cca 140 km. Větší negativní vlastnosti jsem neobjevil, snad jen žmolkování vlny na spodní části. Sice se 3D Walking pařily asi 20 km v mokrých botách, ale… Thörlos mi nežmolkují.

Ponožky jsou rozdělené na levou a pravou, prsty jsou různě velké.

U všech prstových ponožek si před delším používáním nezapomeňte ostříhat nehty na nohou, jinak si je budete párat.

ToeToe 3D walking

3D walking mi byly na první pohled sympatičtější. Popis na Lichožroutovi tvrdí „design s polstrovanými hmotnosti bodů a chrání Vaši achylovky“ (sic), což jsem si přeložil jako ponožku se zónami (širší látka na patě, záprstí apod.). Realita je však taková, že látka je všude tlustá zhruba stejně, malý rozdíl je možná mezi šedou a černou částí, možná je to však jen optický klam.

Ponožky jsou narozdíl od Merina tvarované – mají zřetelnou patu a měly by lépe sedět na noze.

Složení je 52% Akryl, 22% Merino vlna, 10% bavlna, 9% Coolmax, 6% Nylon, 1% elastan.

ToeToe Merino

Merino ponožky bych podle názvu čekal z Merino vlny. Pokud se však podíváte na složení, zjistíte, že je jí tam není ani polovina:
48% Merino-Wool, 36% Acrylic 15%Nylon, 1% Elasthane

Ponožky jsou oproti 3D walking jen obyčejné „válce s prsty“, nejsou tedy tvarované podle nohy, zóny také nemají. Při nošení si je však vytaháte, takže tvarování získají 🙂 Struktura vlny je poměrně hrubá, na kůži mi nebyla příjemná, ale zvyknout se dá, zvláště, když si je ochodíte.

Závěr

Prstové ponožky bych nezatracoval. Pokud máte, jako já, problémy s puchýři způsobenými „šlapáním si na prsty“, můžou vám pomoci prsty od sebe více oddělit. Daní za to je však samozřejmě méně místa v botě, což naopak může puchýře přivolat. V mém případě prstové ponožky komfort chůze nezhoršily (poté co jsem si zvykl na pocit látky mezi prsty), o žádném velkém zlepšení se však také mluvit nedá, spíše o mírný pokrok, který může být jen placebo efektem. Každého nohy jsou však jiné, berte tak závěry jen orientačně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *