Autobazar K-auto – zřejmě typický případ

Aktualizováno 12. 9. 2014

Asi každý už jste někde četli či slyšeli stesky nad úrovní českého autobazarnictví. Pokud jste ještě neměli osobní zkušenost, tak jste nejspíš přemýšleli, co je na tom pravdy a nakolik je to ovlivněné tím, že spokojení zákazníci holt na web tolik nepíšou. Nedávno jsem potřeboval rychle a levně velké auto na stěhování, tak mám osobní zkušenost s jedním malým bazarem – konkrétně K-auto v Praze. A za musím říct, že už si asi auto v podobném bazaru jen tak nekoupím.

Předmětem koupě byl Ford Mondeo kombi, ročník 1998 za pouhých 9999 Kč. Na fotkách vypadal pěkně, v popisu bylo psané „dobrý stav“ a jiné vyzdvihující fráze a vůbec, kdybych měl kupovat auto jen podle popisu inzerátu, jdu do toho hned. Telefonicky jsem si ověřil, že auto je pořád k mání, omluvil se z práce a rozjel se do Prahy. V autech se nijak nevyznám, ale ohořelá kapota nebyla, startovalo v pohodě, jelo až na klepání při zatáčení taky OK a koroze byla jen mírná.

Na dotaz, jestli auto je schopné podle nich dojet do Brna a jestli nemá nějaké vážnější závady se prodejce jen vymlouval a nic konkrétního mi nebyl schopný říct. Ve smlouvě, co mi dal k podepsání se samozřejmě zbavovali veškeré odpovědnosti, byly tam odstavce o hluboké korozi, o nutnosti auto ihned zkontrolovat v servisu apod.. Tolik k „dobrému stavu“ s inzerátu. Kdybych ho měl uložený, bylo by to možná zajímavým podnětem pro ČOI.

Po cestě domů jsem zjistil, že nefungují blinkry. Nakonec to bylo jen vadným relátkem a po dálnici se to v mírném provozu dalo.

V servisu však zjistili, že:

  • Obě přední poloosy už jsou prakticky po smrti (servisák za prohlídku nic nechtěl, ale upozornil mě, že s s autem „bál vyjet z garáže“).
  • Brzdové kotouče jsou už hluboko pod minimem
  • Silentbloky už jsou po smrti dávno
  • Jsou prasklé obě přední pružiny

Za opravu jsem dal více, než za auto a to jsem měl polovinu dílů z vrakoviště. K tomu samozřejmě zbývá spousta malých závad, ze kterých se nestřílí (i když taková nemožnost občas zamknout auto umí potrápit)

Aby bylo jasno, nevadí mi, že auto mělo vážné závady, za ty peníze člověk nemůže čekat, že bude všechno OK. Vadí mi, že i když jsem opakovaně říkal, že jedu do Brna po dálnici a ptal se, jestli to auto zvládne, prodejce mě neupozornil ani na ty nebezpečné a tak jsem jim nemohl přizpůsobit jízdu. K tomu samozřejmě rozpor mezi inzerátem a kupní smlouvou, „hluboká koroze, nutná kontrola v servisu“ určitě není „dobrý stav“ (auto mimochodem moc zrezlé není). Já ty lidi chápu, konkurence bazarů je obrovská. Ale tohle je podle mě už přes čáru obyčejné lidské slušnosti. A osobně si příště dvakrát rozmyslím, než si auto v nějakém tom malém autobazaru u silnice koupím. Jen je škoda, že tím trpí i těch pár slušných autobazarníků, co se občas vyskytne.

Jak bych si představoval, že to má v autobazaru fungovat – už v inzerátu bude seznam závad (o kterých autobazar ví, protože si auto důkladně prošmejdí při převzetí), abych nejel 250 km zbytečně. Na místě mi jako laikovi jednotlivé závady vysvětlí, řeknou, kolik asi bude stát oprava a jaké je riziko, když s autem pojedu. Jistě, bude to trvat o 10 minut déle, ale budou mít spokojeného zákazníka, který bude ochotný je doporučit a případně se vrátit. Nejsem z těch, co by si stěžovali na českou povahu, ale jinde to takhle funguje, jen to chce více slušných podnikatelů a méně kožených bund v bavorácích.

Jedna odpověď na “Autobazar K-auto – zřejmě typický případ”

  1. Kupoval jsem v tomto autobazaru pred mesicem Golfa za 50tis kc a byl jsem naprosto spokojeny s pristupem prodavajiciho, ano auto za 50tis kc neni dokonale, ale vsechny „neduhy“ jsme s prodavajicim pri prodeji probrali. Myslim si, ze od auta za 10tis jste ocekaval prilis, za tuto castku koupite „prumerny“ telefon ne funkcni auto.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *