O kolik je nebezpečnější motorka, než letadlo?

Aktualizováno 1. 4. 2019

Snad všichni někdy slyšeli, že létání (myšleno s komerčními aerolinkami) je nejbezpečnější způsob přepravy. Ale kolik lidí si opravdu dovede představit ten rozdíl v bezpečnosti jednotlivých způsobů dopravy? Jde o desetinásobek, stonásobek, tisícinásobek?

Evropská data se mi nepovedla na Eurostatu dohledat, použil jsem tedy americká z let 2000 – 2009. V drobnostech se určitě budou lišit, ale principiální rozdíl bych nečekal. Stejně tak bylo při výpočtu použito pár zjednodušení, ale jde mi zejména o princip, řádově by se výsledky lišit neměly.

Modelová situace – auto

Pro srovnání si vezměme tu snad nejznámější trasu ze všech: Praha – Brno. Na pražském hlaváku jste sedli do auta a jedete na ten brněnský. Pokud nepotkáte kolonu, bude vám těch 207 km nejspíš trvat kolem dvou hodin. Šance, že zemřete je tu jen nějakých pár desetitisícin procenta, ale použijme tuto trasu autem pro srovnání.

Motocykl

Pokud pojedete na motorce, vaše šance na brzkou smrt se značně zvyšují. Záleží samozřejmě hodně na tom, jak pojedete, ale v průměru na stejnou pravděpodobnost úmrtí na silnici dosáhnete už po sedmi kilometrech, tedy někde u Spořilova!

Vlak

Pokud pojedete vlakem, tak abyste se dostali na stejné nebezpečí smrti kvůli nehodě, můžete jet třeba do Laponska – ruského Murmansku. Za předpokladu, že ruské dráhy jsou podobně bezpečné, jako ty americké.

Autobus

Autobusy jsou, alespoň v USA, zřejmě bezpečnější, než vlaky. Abyste podstoupili stejné riziko smrti, jako autem z Prahy do Brna, museli byste jet autobusem na východ až na druhou stranu Ruska – dalekou Čukotku. Konkrétně do nejsevernějšího města v Rusku jménem Pevek. Zde pomiňme, že v Rusku bude nehodovost na silnicích podstatně vyšší, než u nás a smrtí, zejména na Sibiři, taky více.

Letadlo

A letadlem? Jaký let je stejně nebezpečný, jako jet autem z Prahy do Brna? Abyste se dostali na stejné riziko úmrtí, museli byste letět až do australského Perthu. A zpět!

Takže až příště pojedete na motorce tři a půl kilásku do vedlejší vesnice pro rohlíky, vzpomeňte si, že se vystavujete zhruba stejnému nebezpečí, jako kdybyste místo toho pro rohlíky letěli do Austrálie.

Úvodní obrázek: CC BY-SA 3.0, autor: Takkk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *