Hrátky s názvy českých obcí

Aktualizováno 23. 10. 2018

Tenhle článek nebude určitě pro každého, už vidím, jak kroutíte hlavou – „nad takovou blbostí jsi strávil tolik času?“. Ale pokud máte rádi češtinu, hrátky s daty a mapy jako já, mohl by vás zaujmout. Původně vznikl, protože mě zajímalo, která česká obec má největší poměr písmen s diakritikou. I to se dozvíte. Ale když už jsme v tom, proč nezjistit pár dalších zajímavostí.

Nejdelší a nejkratší názvy

Pokud pokračujete ve čtení, nejdelší a nejkratší názvy obcí v ČR pro vás nejspíš nebudou asi nic nového. Ale pro pořádek – nejkratší název mají v okrese Cheb a podstatně menší v okrese Pelhřimov.

S nejdelším názvem je to trochu složitější. Pokud budeme počítat mezery, nejdelší název bude s 33 znaky Nová Ves u Nového Města na Moravě, trochu neintuitivně v okrese Žďár nad Sázavou. Pokud mezery (a pomlčky) počítat nebudeme, máme tu hned dva favority s 28 písmeny a to známé souměstí Brandýs nad Labem-Stará Boleslav v okrese Praha – východ a horskou vesničku  Albrechtice v Jizerských horách v okrese Jablonec nad Nisou.

Počet slov

Zajímá vás, která obec má největší počet slov? Už jsme ji tu měli, je to se sedmi slovy s náskokem opět Nová Ves u Nového Města na Moravě. Mimochodem, 81 % českých obcí má jen jednoslovný název, 13 % dvouslovný, pouhých 7 % víceslovný.

Diakritika

No a jak je to s tou diakritikou? Nejvíce písmen s diakritikou má hned šest obcí, konkrétně 6 písmen. V abecedním pořadí to jsou:

Jak je vidět, různá -říčí vedou. Mimochodem, 30 % obcí žádnou diakritiku nemá.

Jak se dalo čekat, nejvíce diakritických znamének mají dlouhé názvy, ale co kdyby nás zajímaly obce s největším poměrem písmen s diakritikou? Tedy co nejvíce diakritiky a co nejméně písmen bez ní? Pak jasně vede Záříčí v okrese Kroměříž, kde celých pět písmen z šesti oplývá diakritickými znaménky.

Něco pro ráčkující

Dál mě napadlo – kterým obcím by se měli vyhýbat ráčkující? Hledáme takové, kde se vyskytuje hodně písmen R a Ř. Takových, které mají hned tři R či Ř tu je hned 14. A protože jsou to moc krásné názvy a noční můry logopedických pacientů, tak tu máte seznam:

 • Prostřední Poříčí
 • Stříbrné Hory
 • Ratibořské Hory
 • Příbram na Moravě
 • Předměřice nad Jizerou
 • Jaroměřice nad Rokytnou
 • Brodek u Přerova
 • Bernartice nad Odrou
 • Říčky v Orlických horách
 • Dětřichov u Moravské Třebové
 • Klášter Hradiště nad Jizerou
 • Bartošovice v Orlických horách
 • Rokytnice v Orlických horách
 • Albrechtice v Jizerských horách

Pokud vás zajímá obec s největším poměrem R a Ř, jsou to Kryry v okrese Louny. Dvě R na pět písmen!

Jestli vám dělá problém jen Ř, možná vás bude zajímat, že hned 23 obcí má ve jméně hned dvě. Z nich nejkratší název mají dvoje Přepeře (v okrese Mladá Boleslav a Semily), Řeřichy, Křečhoř a Předmíř.

Největší poměr Ř ku ostatním písmenům má Tuř v okrese Jičín, jistě ale uznáte, že to má s třemi písmeny tak trochu zadarmo.

Souhlásky a samohlásky

Strč prst skrz krk – ale co naše obce? Největší počet souhlásek či samohlásek je nuda, jsou to většinou obce s dlouhým názvem, co jsme tu už měli (i když takové Vícenice u Náměště nad Oslavou jsou taky moc pěkné). Ale co místa s největším poměrem souhlásek/samohlásek?

Se souhláskami tu máme na prvním místě hned tři adepty, které samohlásky nepotřebují vůbec. Jsou to Smrk v okrese Třebíč, trochu větší Srch v okrese Pardubice a nedaleký Plch.

Samohlásek se nám nikde nepodařilo zbavit úplně, ale dvě ze tří písmen zvládly Uhy v okrese Kladno, druhé jsou Ouběnice v okrese Příbram, které zvládly z osmi písmen mít hned pět samohlásek. Vidím, že má oblíbená Ouč se do přehledu nedostala, protože to není samostatná obec.

Kam dál?

Pár dalších zajímavostí o názvech obcí má na svém webu Český statistický úřad.

Zdroj

Pokud si chcete taky hrát, tabulku naleznete na webu ČÚZK, kódování je Windows 1250 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *