Srovnání rychlosti Wi-Fi routerů Asus RT-AC1200 a Ubiquiti airCube AC

Postarší Asus RT-AC1200 jsem vyměnil za novější Ubiquiti airCube AC hlavně z důvodu bezpečnosti (starší Asus už neměl více než rok aktualizovaný firmware). Vzhledem k dobrým ohlasům na rychlost a pokrytí (na to, že jde jen o malou kostku) nového člena rodiny jsem se rozhodl změřit, o kolik bude vzduchokostka rychlejší. Při čtení mějte prosím na paměti, že Asus je o cca dva roky starší a aktuálně o polovinu levnější model. Nemá jít o srovnání konkurentů, spíše o zjištění, jestli se vyplatí si připlatit (TL;DR: vyplatí).

Rychlost jsem měřil pomocí iPerf3 v několika kombinacích:

  • LAN – LAN: Windows desktop versus Banana Pi s Raspbianem, oba připojené kabelem a schopné 1 Gb/s ethernetu.
  • LAN – Internet: Windows desktop versus virtuální stroj v Internetu (Google Cloud, Frankfurt).
  • WiFi – LAN: Mobil s Androidem na stole před routerem versus Banana Pi připojené kabelem.
  • WiFi – Internet: Mobil s Androidem na stole před routerem versus virtuální stroj v Internetu.
  • WiFi druhá strana bytu – LAN / Internet: Stejné jako předchozí, jen mobil byl na druhé straně bytu, kde je špatný signál.

Nebudeme to protahovat, tady jsou výsledky:

[Mb/s]Asus RT-AC1200Ubiquiti airCube AC
LAN – LAN94,9640
LAN – Internet56,530,3
Wi-Fi 2,4 GHz – LAN36,787,1
Wi-Fi 2,4 GHz – Internet39,951,4
Wi-Fi 2,4 GHZ druhá strana bytu – LAN13,815,5
Wi-Fi 2,4 GHZ druhá strana bytu – Inet14,916,3
Wi-Fi 5 GHz – LAN91,8288
Wi-Fi 5 GHz – Internet74,450,6
Wi-Fi 5 GHZ druhá strana bytu – LANN/A29,8
Wi-Fi 5 GHZ druhá strana bytu – InetN/A25,8

A protože graf je za tisíc slov[citation needed]:

Samozřejmě si neodpustím pár komentářů.

  • Rychlost komunikace na LAN vzrostla několikanásobně, ale to je prostě tím, že airCube má 1 Gb/s porty, zatímco Asus jen 100 Mb/s. Taky je to jeden z důvodů, proč jsem airCube koupil. Srovnání tak není úplně fér.
  • Rychlost spojení s Internetem kolísá, s tím se těžko něco dělá, pokud nechci s testem strávit 10x tolik času při průměrování. Takže to taky moc o ničem nevypovídá.
  • Co je zajímavější jsou spojení mezi Wi-Fi a LAN. Na 5 GHz s dobrým signálem je Asus opět limitovaný 100 Mb/s na LAN portu, ale i na 2,4 GHz ho airCube válcuje na plné čáře. Oba přitom slibují standardy 802.11n (a 802.11ac na 5 GHz), takže tady se Asus nemá na co vymlouvat. Navíc má čtyři antény, všechny vyšší, než samotná kostka Ubnt.
  • Se slabým signálem jsou oba routery na 2,4 GHz srovnatelné.
  • Na 5 GHz se v horších podmínkách Asus neudržel a Wi-Fi se odpojila, zatímco airCube se dostal na docela rozumnou rychlost. Dá se říct, že dokud má 5 GHz signál, je rychlejší, než 2,4 GHz, jeho dosah je ale menší.

Cílem tohoto článku bylo pouze srovnat rychlosti, takže jen krátce co se týče funkcí – Ubiquiti airCube AC odpovídá mým očekáváním, nic víc, než statické DHCP a port forwarding aktuálně stejně nepotřebuju (pozor, starší firmware neuměly ani jedno). A kostka na stole působí o dost líp, než trčící antény. Trochu mi chybí síť pro hosty, co umí Asus, ale co už.

Měl jsem u kostky před koupí trochu obavy ohledně udávané propustnosti (throughput) pouhých 350 Mb/s (k čemu mi pak jsou gigabitové porty?), ale vzhledem k dosaženým 640 Mb/s u jednoho spojení to nebude tak horké. Test celkové propustnosti by byl trochu náročnější.

Ceny v době testu (u obchodů skladem):

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *