Minitest USB Wi-Fi adaptéru TP-Link Archer T3U (AC1300)

Aktualizováno 27. 3. 2021

Stěhoval jsem v sobotu stolní počítač do jiné místnosti, když tu mi najednou došlo – vždyť já tam nemám dovedený síťový kabel! Zavedení nového UTP by bylo složité, tak jsem rychle v jednom nejmenovaném obchodě s elektronikou s otravným maskotem objednal první rozumný Wi-Fi dongle, který byl na skladě a řekl si, že na něj udělám krátkou recenzi.

Nebudu vám nic nalhávat, jakožto síťař se snažím TP-Linku vyhýbat. Mají super levná zařízení, která se honosí mnoha funkcemi a mívají pěkný design. Jsou ale nespolehlivá a funkce nejsou doladěné. A o jejich bezpečnosti mám své pochybnosti. Co ale dělat, když se ten den prakticky nic jiného koupit nedalo? (No dobře, byl tam ještě dvakrát tak drahý Intel do PCI slotu s externí anténou, ale autor je tvor líný a skrblivý).

Balení, design

Dongle je v poměrně velkém balení, zřejmě proto, aby se tam vešlo instalační CD… Které ale není nutné, ve Windows 10 stačilo adaptér zastrčit do USB a za chvíli jsem se už připojoval na Wi-Fi. Na druhou stranu s dodaným ovladačem můžete dosáhnout na vyšší rychlost.

Na obalu se zařízení chlubí podporou 867 Mb/s na 5 GHz a 400 Mb/s na 2,4 GHz, z čehož usuzuji na podporu Wi-Fi 4 a 5 (802.11n a 802.11ac).

Podporuje USB 2.0 i 3.0, což mě zaujalo – a samozřejmě jsem vyzkoušel, jestli to má nějaký vliv na rychlost.

Designově vypadá dobře, pokud máte černou skříň. Moderní hranatý černý design s jednou poměrně slabě svítící LED, která při provozu bliká.

Výkon

Na stolním počítači obvykle nedělám nic, kde bych potřeboval nějakou super rychlost. Nicméně mě samozřejmě zajímalo, jakých hodnot lze s malým adaptérem dosáhnout.

Testoval jsem pomocí iperf3 oproti Intel NUC připojenému kabelem k Wi-Fi routeru Ubiquiti AirCube. Vzdálenost k AP byla asi 10 m, v cestě je jedna cihlová zeď s dřevěnými dveřmi. Windows hlásí v tray ikonce plný signál. Zavřel jsem aplikace, co typicky vytěžují síť, ale jestli se zrovna Windows usmyslely něco stahovat moc neovlivním.

Pro porovnání hodnot jedna tabulka s papírovými a jinak teoretickými hodnotami. Wi-Fi Router je už zmíněný Ubiquiti AirCube.

Max. rychlost dongle na krabici 5 GHz867 Mb/s
Max. rychlost dongle na krabici 2,4 GHz400 Mb/s
Max. rychlost USB 2.0480 Mb/s
Max. rychlost USB 3.05 Gb/s
Testovaná rychlost Wi-Fi routeru 5 GHz288 Mb/s
Testovaná rychlost Wi-Fi routeru 2,4 GHz87,1 Mb/s

Reálné výsledky nejsou tak zlé, moderní Wi-Fi technologie sice uvádějí neuvěřitelné přenosové rychlosti, ale ty platí jen na vzdálenosti, kde bývá praktičtější natáhnout kabel.

Pár komentářů:

  • Rychlosti jsem měřil s ovladačem nainstalovaným z CD. S použitím nativního ovladače Windows byly rychlosti nižší cca o 15 % (u Wi-Fi 5).
  • Překvapil mě rozdíl mezi USB 2.0 a 3.0. Pokud používáte Wi-Fi 5 (802.11ac), rozhodně se vyplatí použít modrý konektor.
  • Rychlost na Wi-Fi 5 jsem čekal vyšší. Když může zvládnout mobil (pravda, položený vedle routeru) 288 Mb/s, tak kolem 200 Mb/s pro specializovaný kus hardwaru mi přijde jako slabé. Ale možná je to fakt vzdáleností. Nicméně tohle všechno je tak trochu teoretické stěžování, v reálu mi cokoliv kolem, natož přes 100 Mb/s pro běžnou práci a zábavu bohatě stačí.

Závěr

Jak asi tušíte, názor na TP-Link jsem po testu nezměnil. Mám trochu obavy o bezpečnost, ale co si budeme povídat – mám na PC Windows a používám služby Google a Facebooku. Jestli mě bude sledovat jedna další státní společnost už mi vlastně může být skoro jedno, miliardovou firmu přes to neřídím. USB Wi-Fi dongle za pár stovek dělá, co má. A komu nestačí 200 Mb/s?

Po půl roce

Dlouhodobé zkušenosti až tak růžové nejsou. Po probuzení počítače se adaptér často nepřipojí, nebo není rozpoznaný a je nutné ho vytáhnout a znovu zapojit. Občas se také samovolně odpojí, problém mi přišel výraznější při použití USB 3.0. Koupil jsem tedy na zkoušku jiný levný čínský adaptér od Tendy a uvidím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *