Jak jsem si zařizoval UPC Internet

Aktualizováno 15. 4. 2012

Nedávno jsem se přestěhoval do nového bytu. A protože se jedná o byt panelový a ve velkém městě, působí tu hned dvě společnosti nabízející „drátové“ připojení k Internetu – UPC a Netbox. Obě společnosti nabízely akční nabídku, Netbox o něco lepší. Posledně jmenovaná firma má navíc výhodu čistě ethernet rozvodů, což je podstatně jednodušší řešení než DOCSIS u UPC, které znamená prehistorický koaxiální rozvod a z toho plynoucí složité modulace a další opičárny. Všechna pro byla na straně Netboxu, nicméně nechal jsem se ukecat na UPC. Brzy jsem litoval.

19. 2. 2012 – Podepsání smlouvy

Při předání bytu jsem se s původní podnájemnicí domlouval na pokud možno nepřerušeném připojení k Internetu. Podle ní bylo jednodušší smlouvu převést, aby se nemusely měnit modemy apod., prý má tuto informaci přímo z UPC. Domluvili jsme si tedy společnou schůzku s prodejkyní UPC služeb Helenou Pecovou. U té sice chyběly znalosti věci, zejména technické, výmluvnost jí však nechyběla. Argumenty jako „Netbox má jen málo přípojek, například ve vedlejším paneláku vůbec nejsou“ (a proto jsou jako že horší) mě dostávaly do kolen. Avšak za přizvukování původní podnájemkyně a zjištění, že jsme se za 15 minut diskuse nikam nedostali, jsem to vzdal a podepsal. Později jsem zjistil, že si tím (kromě paní Pecové) nikdo nepomohl. Původní podnájemkyně stejně musela doplatit celý měsíc, modem stejně musela vrátit, musela proběhnout nová instalace a já platil (duplicitně) od jejího data.

Dále jsem se dozvěděl, že mi technik modem přiveze a že si můžu vybrat časové okno. 8 – 12, nebo 12 – 16 ve všední dny. Fajn, akorát pracovní hodiny, takže se uvolňovat z práce. Technik zavolá 20 minut předem, nebo se můžu domluvit na delší době. OK, bydlím 10 minut cesty od práce, ale co kdybych to měl hodinu a neměl flexibilní pracovní dobu? Pak asi musím na UPC zapomenout. Nebo si mám brát dovolenou? Jsou zřejmě i jiné možnosti (ve smlouvě je i cosi o možnosti samoinstalace), o těch mě však pí Pecová neinformovala.

22. 2. 2012 – Instalace

V toto magické datum proběhla instalace modemu v mém novém bytě. Dříve to nešlo z mé strany kvůli stěhování. Velké množství dvojek prý podle numerologů přináší smůlu, vše však proběhlo zdánlivě bez problémů. Technik zavolal jak jsme se domluvili, přijel přesně na čas a všechno proběhlo hladce (jen byl líný si donést schůdky, takže měl problém s dosažením rozvaděče, který je pod stropem). Celý proces trval asi 20 minut, poté jsem se odebral zpět do práce.

Po návratu z práce všechno běželo v pořádku, rychlost odpovídala. Jen modem zn. Auris vydával jakési podivné zvuky a rušil mi poslech hudby, což mě poměrně štvalo. Problém jsem vyřešil zastrčením co nejhlouběji do útrob stolu.

29. 2. 2012 – Problém

Týden po instalaci se vracím se z práce a těším se, až zasednu k PC, podívám se, co nového ve světě a na Facebooku, při večeři mrknu na nějaký ten dokument na iVysílání a vůbec si udělám pěkný večer osamělého ajťáka s Internetem. Přišel jsem však domů a modem nesvítí. Počítač i ostatní věci připojené na stejné přepěťovce fungují. Zkouším modem oživit, bezúspěšně. Zjišťuju, že mi paní Pecová sice dala letáky o „supernejlepší“ nabídce, nicméně číslo na helpdesk UPC jsem neobdržel. Píšu jí tedy SMS, za chvíli mi volá zpátky a dozvídám se hned dvě čísla. O své ovečky se stará, to se jí musí nechat.

21:41 se tak dostávám k samotnému nahlášení poruchy. Přes UPC VoIP mám prý hlášení poruchy zdarma. Haha, někdo má u UPC smysl pro humor. Takže mi zbývají dvě možnosti jak volat – z mobilu klasicky za 6,50 za minutu, nebo přes VoIP z mobilu za 0,66 Kč, ale v nízké kvalitě. O čekacích dobách na UPC helpdesku už jsem už něco zaslechl, tak raději volím VoIP. Jsem prý pátý v pořadí. Po 20 minutách, kdy jsem už prý první v pořadí už vím, že jsem zvolil správnou metodu volání. Po dalších 20 minutách, kdy jsem prý stále první v pořadí, mi to už přijde divné, ale položte to, když jste první… Po celkem 47:54 to vzdávám. Cena volání? 31,64 Kč + přenesená data (na která mám naštěstí paušál). Kdybych volal klasicky z mobilu, tak mě to stojí přes 300 Kč. Ať žije vodafoní tarif „Za nula“ a UPC helpdesk.

Přes telefon tedy píšu stížnost do formuláře na webu UPC, což se zadaří až napodruhé, navíc potřebuju číslo smlouvy, které nemám a jdu spát.

1. 3. 2012 – Problém – pokračování

Další den v práci čekám, kdy mi z UPC zavolají, aby poruchu odstranili „co nejdříve“, jak tvrdí v obchodních podmínkách. Po obědě už to nevydržím a volám tam sám. Na helpdesku tentokrát nečekám, ale VoIP kvůli špatnému signálu nic moc. Dozvídám se, že mi poruchu vyřeší do dvou pracovních dnů. Je však čtvrtek a technik je volný až v pondělí. S mojí námitkou, že jsem poruchu hlásil už včera, prý nemůžou nic dělat, prostě není volný technik. Předběžně tedy rezervuju technika na pondělí a snažím se dál řešit, hovor však padá. Zakládám tedy nový tiket na webu UPC s rozsáhlou stížností na postup řešení problému. Samozřejmě mi nikdo zpět nevolá. V 18 hodin navštěvuju stánek UPC poblíž práce, kde sice moji stížnost nemůžou nijak řešit, můžu si však od nich zdarma zavolat na hotlinku. Dozvídám se, že se počítá s technikem na pondělí (mám v práci školení, takže rozptyl času 4 hodin se mi vážně „hodí“). Alespoň je nutím, aby mi technik zavolal předem, dovolenou si kvůli nim brát nebudu. Zkouším to na ně s výpovědí, ale nic. Vyzvednout si nový modem někde osobně taky není možné. Alespoň se dozvídám číslo své smlouvy, které mi měla sdělit paní Pecová.

Vypadá to, že budu přes víkend bez připojení k Internetu. Zrovna organizuju akci, super. Nicméně zatím proces stížností odkládám, abych měl nový modem aspoň v to pondělí.

5. 3. 2012 – Výměna modemu

Technik mi volá s dostatečným předstihem, naštěstí má čas zrovna v době obědů. Na místě je na čas, diví se, že mám úplně jiný modem, než mají v databázi a že nemám předávácí protokol od instalačního technika. Jejich problém. Modem mi mění za jiný značky Scientific Atlanta, který působí podstatně spolehlivěji. Vracím se do práce.

Po návratu zapínám PC a tuhne mi krev v žilách. Modem sice svítí a k ústředně se podle diod hlásí, ale PC se do Internetu nepřipojí! OK, ne nadarmo jsem dělal síťaře – restartuju modem. Po chvilce napětí velká úleva, vše funguje.

Dohra

Momentálně ještě rozmýšlím, jestli u UPC dát výpověď hned (trvá to stejně přes měsíc), nebo až po skončení roční výhodné akce. Mám podanou reklamaci, tak uvidím, jak se k ní postaví.

Aktualizace k 5. 4. 2012

UPC mi dalo slevu na fakturu ve výši 48 Kč. Měsíčně platím 299 Kč, 48 Kč tak odpovídá zhruba 5 dnům výpadku. Lepší než drátem do oka, můžu zajít na dvě levná piva.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *