Aktualizováno 28. 7. 2021
Před půlrokem jsem tu minirecenzoval TP-Link Archer T3U. Rychlost byla fajn, ale postupem času mě začala štvát jeho nespolehlivost. Často se odpojuje a někdy nepomůže nic, než ho fyzicky vysunout a zase zasunout do PC. Rozhodl jsem se tedy vyzkoušet alternativu, i když taky levnou a čínskou – Wi-Fi dongle Tenda U10. Mám ho doma první den, takže to bude jen tak letem světem s malým testem.
Vlastnosti
U10 si s T3U nespletete a to zejména díky poměrně velké anténě, která trčí z konce zařízení. Anténa je natáčecí ve dvou osách a mechanismus působí za 400 Kč rozumně – pokud s ním nebudete otáčet každý den, tak vám chvíli vydrží.
Anténa slibuje zisk 6 dBi, což je fajn, protože chci adaptér provozovat ze zadní strany skříně, kde bude zastíněný.
Ze standardů podporuje Wi-Fi 4 (200 Mb/s) a 5 (433 Mb/s). Wi-Fi 6 nebo vyšší rychlosti chybí, ale jestli fakt potřebujete gigabitovou rychlost, tak si natáhněte drát 😉
USB podporuje jen verze 2.0, které má teoretickou maximální rychlost 480 Mb/s, takže by nemělo být limitujícím faktorem. Adaptér jsem zastrčil do USB 3.0 konektoru a funguje zatím bez problémů.
Ze systémů jsou podporované Windows XP až Windows 10, bude to už tedy starší kousek (nejnovější firmware je ale relativně nový, z ledna 2020).
Zpracování působí dobře, zvlášť když uvážíte cenu.
Test
Adaptér jsem podrobil jednoduchému testu pomocí iPerf3 oproti Intel NUC za podobných podmínek, jako T3U (cca 10 m od AP, v cestě cihlová zeď s dřevěnými dveřmi).
Výsledkem bylo 154 Mb/s obousměrně na 5 GHz (lehce horší, než AC650) a 26,4 Mb/s odchozí a 13,5 Mb/s příchozí rychlost na 2,4 GHz (kde 26,4 je OK, ale odchozí rychlost bych čekal vyšší). Pokud tedy jedete na 2,4 GHz Wi-Fi, zvážil bych jiné zařízení. 13,5 Mb/s bych už dnes nebral (ale naštěstí mám 5 GHz AP).
Závěr
Máte hluboko do kapsy, nezáleží vám na super rychlosti a máte doma 5 GHz Wi-Fi? Pak do něj klidně jděte.
Máte doma 2,4 GHz Wi-Fi a chcete streamovat videa ve 4K? Pak na AC650 rychle zapomeňte a kupte si něco kvalitnějšího.
Ještě si neodpustím připomenout, že ty papírové rychlosti udávané na krabici jsou opravdu jen papírové – dosáhnete jich jen v laboratorních podmínkách, kde budou zařízení kousek od sebe, takže byste bezdrát vlastně ani nepotřebovali.