Jak začít s online pokerem zdarma

Myslíte, že byste byli dobří v online pokeru, jste trpěliví a poker face vám nedělá nejmenší problémy? Bojíte se do ale do pokeru investovat příliš mnoho peněz, nebo chcete začít hrát rovnou zdarma – ale o peníze? Možná se budete divit, ale jde to. V článku rozeberu úskalí, která číhají na začátečníka v online pokeru a v pokerové herně PokerStars ukážu, jak se dá začít i bez peněz na účtu.

Bod první – naučte se pravidla

Pro vyhrávání v pokeru vám samozřejmě nestačí pouhá znalost pravidel, nicméně pokud je znát nebudete, tak budete vyhrávat opravdu jen zřídka. Nejhranější typ pokeru je v současnosti Texas Hold’em, pokud se chcete zaměřit na jiný typ, tak tím určitě nic nezkazíte, rady v článku však budou ušité na míru právě Texas Hold’em. Pravidla se mohou v maličkostech lišit v jednotlivých hernách, důležité základy jsou však všude stejné. Pravidla v češtině si můžete přečíst například na webu Pokerstars.

Pokud vám pravidla Hold’emů přijdou příliš složitá, můžete zkusit začít nejdřív s „klasickým“ pětikaretním pokerem a pak teprv přejít na Texas či Omaha Hold’em.

Ze začátku bych také určitě doporučil vytištění síly jednotlivých kombinací, nebo je alespoň mějte otevřené v prohlížeči, protože bez těch vás čeká mnoho nemilých překvapení. Nic vyššího než full house nejspíš v prvních pár desítkách her neuvidíte, takže se vám množství kombinací k zapamatování trochu zredukuje.

Bod druhý – pokerový software zdarma a první spuštění

Pokerových heren je mnoho. Osobně doporučuji PokerStars. A to ne proto, že bych za vás dostával nějaké peníze nebo výhody (affiliate programy bohužel PokerStars nenabízí), ale protože se jedná o největší internetovou hernu, software je v češtině a sám v ní už několik let hraju. Odkaz ke stažení na stránkách rozhodně nepřehlédnete.

Stažení a instalaci určitě zvládnete, stejně jako registraci. Čeká vás první spuštění a možné rozčarování z mnoha tlačítek a všudypřítomných nápisů.

Všimněte si velkého tlačítka vpravo dole s nápisem Pokladna (případně Přihlásit, pokud nejste přihlášení). Po klepnutí se dostanete do přehledu svého účtu, kde se dá tento i dobíjet a z účtu vybírat vyhrané prostředky zpět do Kč. Předpokládám, že jste ještě nedobíjeli, takže máte pouze hrací peníze. Pokud se vám rovnou nezobrazí, klikněte na Přehled vlevo nahoře. Tady vidíte, kolik hracích peněz máte (na začátku by to mělo být 1000), nic víc vás zřejmě momentálně nezajímá. Pokud o hrací peníze přijdete (klesnou vám pod 100), tak si je můžete zdarma doplnit (musíte vstoupit do hry, klepnout na obrázek žetonů v horní části a zvolit Přidat žetony). Pokladnu po pokochání se můžete zase zavřít.

Bod třetí – začínáme hrát o hrací peníze.

Nalezení vhodné hry

Jako první krok bych doporučil začít hrát jen s hracími penězi a opět jen o hrací peníze. Bohužel, protože jsou zdarma, tak si jich nikdo moc neváží, takže styl hry velké části hráčů berte s velkou rezervou. Pro pochopení principů hry a zvyknutí si na prostředí PokerStars je to ale dostačující.

PokerStars nabízí i s hracími penězi mnoho typů her. Pro začátek bych doporučil zahrát si pár krátkých turnajů u jednoho stolu, kde vám jeden turnaj zabere několik desítek minut. V horním menu (nad výpisem turnajů) tak klikněte na Sit & Go, což jsou krátké turnaje maximálně s jednotkami hracích stolů. Poté v podmenu úplně vpravo zvolte Hrací peníze a ještě pod nimi Nízké [blindy], na vyšší totiž stejně zatím nemáte.

Poté se zaměřte na seznam turnajů v největší části okna s bílým pozadím. První sloupec udává typ hry (Texas Hold’em, Omaha Hold’em, Badugi…), v druhém sloupci je typ přihazování. NL znamená No Limit, hráč tak může navyšovat (raise) jak mu jen bank dovolí. Fixed a PL (Pot Limit) jsou pak pro ty, kteří se velkých sázek bojí. Jde o maximální výšku raise (nastavení Fixed), nebo maximální možnou výhru v handě (jedno rozdání karet) v PL. Vyzkoušejte si, co vám nejvíce vyhovuje.

Ve třetím sloupci je Buy-in, tedy poplatek za vstup do turnaje. Čím větší poplatek a čím více lidí v turnaji, tím vyšší výhry. Vzhledem k tomu, že hrajete o hrací peníze, se nebojte vsadit třeba všechno.

Čtvrtý sloupec udává, zda se jedná o turbo hru, nebo případně ještě rychlejší. Pokud tam nic napsané není, rychlost je standardní – pomalá. V turbo hrách se rychleji zvyšují blindy, takže hra skončí rychleji a obecně je potřeba více riskovat.

V dalším sloupci může být napsané číslo udávající počet hráčů u stolu. Pokud tam není, jedná se obvykle o 9 nebo 10 hráčů. Pokud tam vidíte Fifty50, jedná se o hru, kde se nehraje na absolutního vítěze, ale jakmile polovina hráčů vypadne, druhá polovina si rozdělí výhru.

V dalších sloupcích je už jen stav hry (hledejte Registruje se) a počet registrovaných hráčů spolu s počtem hráčů, na které se čeká. Pozor, hráči přibývají rychle!

Vstup do hry

Jakmile se vyberete tu ideální hru pro vás, poklepejte na ni. Ukáže se vám okno s jejími podrobnostmi. Zaměřte se zejména na prostřední část, kde je uvedeno, kolik dostanete, pokud se umístíte na daném místě.

Po klepnutí na Registrovat se z vašeho účtu odečtou hrací peníze a jste registrováni v turnaji, stačí jen počkat na jeho začátek. Pokud si to před začátkem turnaje rozmyslíte, stačí klepnout na Zrušit registraci, veškeré peníze vám budou přičteny zpět.

Hra

Po začátku turnaje se vám zobrazí stůl. Protože znáte pravidla, kombinace karet a víte, co je raise, check a fold, nic moc dalšího nepotřebujete. Na svůj tah máte nějaký čas, pokud to nestihnete, automaticky položíte (fold).

Hrejte a zkoušejte různé strategie. Nicméně berte v úvahu, že jsou ve hrách o hrací peníze zejména začátečníci a podle toho hrají. V pokeru o peníze bude vše trochu umírněnější a All-in nebude záležitostí každé druhé handy.

Pokud hrajete poprvé, dovolím si ještě jednu připomínku – žetony ve hře nemají (mimo cash her a pár výjimek) žádný vztah k tomu, kolik vyhrajete. Ve velkých turnajích můžete mít tisíce i milióny chipů (žetonů), označených ve hrách o skutečné peníze jako dolary znakem $, ale rozhodně to neznamená, že je poté v této výši dostanete vyplaceny. Jakmile sedíte u stolu, jedná se o virtuální žetony, které jsou na konci hry „vráceny“ dealerovi.

Bod čtvrtý – hrajeme o reálné peníze zdarma

Jakmile jste se trochu seznámili s prostředím a třeba i přišli na některé z mnoha dalších funkcích, o kterých tu nepíšu, můžete se zkusit pustit do hry o reálné peníze. Na PokerStars je možné vyhrát reálné dolary (či Eura, většina her je ale v $) i bez zaplacení jediného haléře! (Pro mladší ročníky – jeden haléř byl jedna setina koruny.) Jak na to?

PokerStars si je vědom toho, že mnoho českých a slovenských hráčů má hluboko do kapsy a tak občas organizuje turnaje zdarma jen pro tyto dvě země. Abyste je našli, zvolte v horním menu Turnaje, v podmenu Regionální a tam hledejte magické slovo Freeroll nebo Freebuy. Obě znamenají, že je turnaj zdarma. Někdy se jedná o turnaj o reálné peníze, někdy můžete vyhrát jen vstupenku do turnaje, kde už jde o peníze.

Každopádně i když nevyhrajete, jsou tyto turnaje výborné na naučení se té správné strategie. Lidé už neriskují tolik jako ve hrách o hrací peníze (nicméně pořád více, než když za vstup do turnaje musí platit).

Turnaj o reálné peníze zdarma však není každou hodinu, zkuste tedy mezery mezi nimi prokládat většími turnaji o hrací peníze (Turnaje -> Freeroll), kde můžete vyhrát hodně hracích peněz a hlavně si vyzkoušet, jak hrát v pokročilých fázích hry.

Bod pátý – hrajeme o reálné peníze

Po odehrání pár desítek her vás zřejmě hraní o hrací peníze přestane bavit a budete chtít vyzkoušet zahrát si o více peněz. K tomu můžete využít buď peníze, co jste vyhráli ve freerollech, nebo si je můžete dobít z vašich těžce vydělaných peněz, které vám zahálí na bankovním účtu. Pokerstars nabízí mnoho možností dobití, najdete je v pokladně pod tlačítkem Vklad. Minimální vklad je $10. Sledujte aktuální akce, které vám vyskakují v okně při spuštění PokerStars, jejich přehled je na webu. Můžete získat nějaký ten bonus při prvním i dalších dobitích.

Bod šestý – několik rad do začátků

Neuspěchejte přechod na reálné peníze. Nejdříve se zkuste umístit na dobrých místech (první desetina) ve freerollech. Pokud si poprvé dobijete, začněte s turnaji za $1,10. Série prohraných her postihne občas i ty nejlepší hráče. Nehrajte víc než o desetinu stavu vašeho účtu (pokud samozřejmě zrovna nemáte poslední dolar).

Hrajte při zemi, ale pokud vám karty přejí, tak se se nebojte raisu. Nehrajte ani zdaleka každou handu, pokud nemáte na ruce dobré karty, tak je prostě položte. Počkejte si, až vám karty přijdou a pak vyražte. Vůbec se neděste, pokud položíte karty 20x po sobě – občas prostě nechodí a nechodí. Pěkné tabulky síly startovních pozic najdete na Wikipedii, doporučuji si jednu z nich vytisknout, zapamatovat nebo ji mít na pozadí v prohlížeči.

Nenechte se zlákat hromadnými all-iny. Ve hrách o hrací peníze a ve freerollech je uvidíte skoro každou handu. Vydržte, většina z těch lidí brzy z turnaje vypadne, včetně těch, co all-in zrovna vyhráli. Na druhou stranu, pokud máte dobrou startovní kombinaci (hodnoty 1 – 2 v tabulce, v nouzi s málo žetony i další, zejména páry), tak do toho jděte, máte šanci mnoho získat.

Pokud máte málo žetonů (cca 5x big blind a menší), počkejte si na první dobrou kombinaci a běžte all-in. Nemáte co ztratit a třeba soupeře vylekáte a získáte blindy (zejména pokud se jinak držíte při zemi).

Zpočátku neblafujte. Alespoň ne moc často. Zkuste si dvě stejné hry, jednou budete hrát jen s dobrými kombinacemi a podruhé blafovat co to jde. Ve druhé možná na začátku mnoho získáte, rychle ale zase ztratíte, jakmile jednou budete hrát proti dobrým kartám. Naučit se dobře blafovat je dlouhá cesta.

Nehrajte ze začátku cash hry (záložky nalevo od Turnaje). O hrací peníze je to hra o ničem (samý all-in) a o reálné peníze velký hazard. Vyžadují opravdu velkou dávku pevné vůle a můžete přijít během chvíle o množství peněz. PokerStars na nic ale nejvíce vydělává, tak je propaguje.

A nakonec zlaté pravidlo všech hazardních her: Nikdy nehrejte o více, než můžete ztratit! To, že jste prohráli všechny peníze neznamená, že jste měli smůlu. Znamená to, že neumíte dost dobře hrát, nebo pracovat se svými penězi. A to se nezmění tím, že jich vložíte víc. Poker není ruleta, krátkodobě může prohrávat i dobrý hráč, ale pokud jste ze 40 her z 50 odehraných odešli bez výhry, tak se nad sebou zamyslete.

Pokud vám tento článek pomohl a začali jste vydělávat statisíce, budu rád, když mi nějaké ty $$ pošlete na můj účet, nick V0174 (Pokladna -> USD (EUR) -> Převod)

Jedna odpověď na “Jak začít s online pokerem zdarma”

  1. affiliate PokerStars nabízí, pokud jsi to opravdu nevěděl
    dle mého názoru je PokerStars nejlepší na propagaci a i pro hráče je to nejlepší možnost, protože tolik turnajů v pokeru zdarma si jinde nezahrají

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *