Jak vydělávat psaním blogu

Mnoho z vás jistě má nějaký svůj blog. Důvody pro jeho psaní se mohou různit, ale zřejmě jste ho založili proto, abyste psali o svých oblíbených tématech a podělili se o své názory se světem. Možná vám tam dokonce začali chodit lidé (což se mnoha blogům nepoštěstí). A teď si říkáte, že by se vám líbilo ne třeba hned na blogu vydělávat, ale alespoň si nechat něco málo zaplatit za čas, který jste jeho psaním strávili. Nebo si nechat zaplatit doménu a hosting. Jde to? Jde, ale ztěžka. Některé možnosti jak na to rozeberu v tomto textu. Ten je mířený spíše na laiky, pokud jste zkušený/á internetový/á matador/ka a živíte se SEO optimalizací, asi vám tento článek příliš nových informací nepřinese. V takovém případě raději klikněte zde a kupte si zájezd 😉

Kvalita blogu

Kvalita nebo kvantita?

Na webu je dnes populární řešit SEO, tedy optimalizace stránek tak, aby vaše stránky byly snadno vyhledatelné ve vyhledávači. Nepopírám, že je to důležitá část. Nicméně pokud chcete, aby vám na blog opravdu chodili lidé, kteří chtějí informace, o kterých píšete, je hlavním bodem kvalitní obsah. Nikdo není zvědavý na stránky plné reklam, ze kterých se nic nedozví. Pokud však čtenář dostane článek, který hledal, rád si ho přečte a tím spíše se na váš blog vrátí. A tím více má také času na to, aby si všiml vaší tématické reklamy.

Pokud chcete na webu vydělávat, je tedy účelem na něj přivést co nejvíce lidí (zejména kvalitním obsahem a případně za přispění SEO, o které si můžete přečíst například tuto knihu zdarma). Pokud možno tak, aby vám návštěvníci hned zase neodešli.

Odpověď na otázku v nadpisu tedy zní – oboje!

Page Rank

Pokud vám na váš blog chodí jeden člověk týdně a ještě to jste vy, tak tento text rovnou můžete přeskočit a vrhnout se na psaní kvalitních článků. Návštěvnost se dá měřit například pokročilým nástrojem Google Analytics, nebo prehistorickým, ale jednoduchým a stále v ČR používaným TopListem. Pokud vám na blog lidé chodí, gratuluji a doporučuji si změřit Page Rank. To je číslo, které udává, jak moc kvalitní je váš web podle v současnosti nejpoužívanějšího vyhledávače – Google. Přímo na Google Page Rank změřit nejde, ale na webu existuje mnoho služeb, které vám ho zdarma odhadnou. Proč si Page Rank a případně i ranky jiných vyhledávačů měřit? Můžete sledovat, jak se kvalita vašich stránek (a tím i pozice ve vyhledávačích a tím i více lidí a tím i více odkazů na vaše stránky a tím i Page Rank a tím i pozice ve vyhledávačích…) postupně zvyšuje. Nicméně nečekejte zázraky, tento blog má v době psaní textu s 33 vysoce kvalitními články :o) Page Rank ve výši 1. Pořád lepší než 0, ale stupnice je až do 10.

Proč ale o Page Ranku píšu? Čím vyšší kvalita stránek, tím větší potenciál pro jejich výdělek. Některé služby vám budou platit v závislosti na výši Page Ranku vašich stránek, takže se vyplatí ho „honit“ co nejvýše.

Možnosti výdělku

V další části budou probrány různé možnosti výdělku z blogu a přibližný výdělek pro menší blogy s návštěvností max. ve stovkách lidí denně.

Reklamní bannery: 0 – 100 Kč/měsíc

Asi nejstarší a nejpoužívanější způsob výdělku ze stránek. Reklamu zná na Internetu asi každý a vidíte ji i na tomto bloku v pravém sloupci (a pokud ji nevidíte, tak si vypněte AdBlock!). Prostě ji někde budete mít umístěnou a budete placení buď za to, kolikrát byla zobrazená (třeba český Billboard), nebo za to, kolikrát na ni někdo klikl (například světově nejrozšířenější Google AdSense). (Ano, rád používám závorky.)

Intextová reklama: 0 – 100 Kč/měsíc

Agresivnější možností reklamy je vkládání odkazů přímo do textu. Napíšete článek a při zobrazení čtenáři se některá slova změní na reklamní odkazy. Jak rafinované! Například slovo „auto“ se tak může změnit na odkaz na autobazar, který si tuto reklamu zaplatil. Za zobrazení takového odkazu, nebo pokud na něj někdo klikne (záleží na systému), dostanete peníze. V ČR tento systém nabízí např. Billboard.

Na svém bloku tento systém nepoužívám, přijde mi příliš agresivní a čtenáře mate. Většina odkazů, které v textu vidíte, jsou tedy s otcovskou láskou osobně vybrané, kromě pár, které jsou v rámci partnerského programu (viz níže) a za které dostanu tučnou odměnu. Tak klikejte, milí čtenáři!

Psaní reklamních článků: 100 – 500 Kč/článek

Nemyslíte si, že umíte psát dostatečně dobře na to, abyste byli placení za odborné články na specializovaném serveru? Ale zase si fandíte dostatečně na to, abyste napsali reklamu? Zkuste to. Systém funguje tak, že se zaregistrujete na specializovaném serveru a budete nabízet, že na objednávku napíšete na váš blog reklamní článek. Firmy vám potom zaplatí za to, že je vychválíte do nebes (podle jejich požadavků). Samozřejmě takových článků nemůže být plný blog, to tam pak nikdo chodit nebude a inzerenti se o vás zrovna nepoperou. V ČR takový systém nabízí např PlaCla, nějaké zkušenosti o ní (něm, nich?) můžete nasbírat třeba tady.

Mně osobně nabízené peníze za strávený čas a znehodnocení bloku reklamou tvářící se jako článek nestojí, proto zde takové články nenajdete (a pokud bych v budoucnu změnil názor, tak budou takové články ve vlastní sekci).

Prodej odkazů: 10 – 200 Kč/měsíc

V dnešní době je SEO, tedy optimalizace pro vyhledávače, velkým hitem. Proto se v oboru se točí velké peníze. Pokud chce nějaká firma, aby její stránky byly ve vyhledávačích dobře umístěny, je často ochotná nemálo zaplatit za optimalizaci pro vyhledávače.

Jednou ze základních SEO komponent je existence (pokud možno co nejvíce) odkazů na danou stránku z různých jiných kvalitních stránek. Kvalitní stránka se pozná tak, že má vysoký Page Rank. Vyhledávače si pak řeknou „O tomhle webu se hodně píše na jiných důvěryhodných webech, pojďme ho dát na čelní místo ve vyhledávání.“ Je to samozřejmě trochu složitější, ale v principu to funguje právě takto.

A jak se na tomto kolotoči můžete jednoduše přiživit? Můžete zkusit prodávat odkazy na svém blogu. Čím vyšší Page Rank, tím lépe. Zkuste vyhledávání na Webtrhu, nebo pokud jste líní i na toto, můžete zkusit nabídnout své texty nějakému automatickému systému:

Automatické systémy pro odkazy fungují na první pohled podobně, jako intextová reklama. V textech vašeho blogu se u některých slov zobrazí odkazy na firmu, která si zaplatila kampaň. Narozdíl od intextových odkazů však není hlavním cílem klikání na odkazy, ale samotná existence odkazu, která vylepšuje inzerující firmě pozici ve vyhledávačích. Příkladem společnosti nabízející tyto služby je Backlink Genius, kde jste placení měsíčně nikoliv za proklik nebo zobrazení, ale jen za fakt, že odkaz v článku je – i kdyby na něj nikdo celý měsíc neklikl.

V automatických systémech se dají vydělat slušné peníze (v porovnání s reklamou, nečekejte tisíce měsíčně), je však na místě upozornit, že vyhledávače takovéto chování nemají rády. Pokud na vás tedy přijdou (jednotlivé systémy se chlubí jak je to nemožné, ale ty bity nebudou…), můžou váš blog penalizovat – například vám nastavit Page Rank na 0. Což u léta piplaného blogu zamrzí.

Kritický ohlas na Backlink Genius možno přečíst například na tomto blogu.

Partnerské programy: 0 – 1000 Kč/měsíc

Partnerské, cizím slovem „affiliate „programy nabízejí možnosti potenciálně velkého výdělku. Jedná se vlastně o reklamu, ale nejste odměňováni ani za zobrazení, ani za proklik, ale za zakoupené zboží/služby. Podoba odkazu je většinou na vás, můžete tak „nenápadně“ vkládat odkazy do textu, nebo jít cestou reklamního banneru (jako můžete vidět na mém bloku v pravo dole, vpravo nahoře je banner Google Adsense). Celý proces probíhá v ideálním případě zhruba takto – přečtete si, jak jsem skoro vylezl na Gaustatoppen. Zatoužíte po výletu do Norska. Vpravo si všimnete, že v „affiliate“ banneru se nabízí last minute zájezd. Kliknete na něj, objednáte zájezd, zaplatíte, odletíte… a mně přibyde na účet 1 % z ceny zájezdu. Nebo si jen koupíte letenku a dostanu za vás 200 Kč.

Na tomto bloku (zatím zkusmo) využívám affiliate program společnosti Invia. Pokud se registrujete přes tento odkaz, budu z vás mít nějaká procenta, tak klikejte, registrujte 😉

Existuje samozřejmě mnoho affiliate programů dalších společností, pěkný přehled je na Webtrhu (za kliknutí na tento odkaz z vás však nemám ani korunu, stejně jako z většiny ostatních na tomto bloku).

Závěr

Nečekejte, že vyděláte nějaké velké peníze. Psaním blogu se uživí opravdu jen málokdo. Ale pokud vás psaní baví a chcete si vydělat alespoň na zaplacení hostingu a domény, nebo své náklady na blog trochu snížit – jděte do toho. Ať již do klasické reklamy, affiliate programů, nebo agresivnějších metod. Nicméně nepřežeňte to. Na blog, kde je reklama na každém rohu, se nikdo rád nevrací.

3 odpovědi na “Jak vydělávat psaním blogu”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *