Jak nás stát obírá: ČEZ dividendy

Máte pocit, že je elektřina drahá? Dáváte to za vinu solárním baronům, rušení uhelných elektráren, nebo hádkám o dostavbě bloků Temelína? Máte určitě z části pravdu (všimněte si ale státu coby společného jmenovatele těchto problémů). Co jsem si ale doposud neuvědomoval je, kolik peněz ČEZ jde do kapes akcionářů, zejména státu. Po nejrůznějších daních a povinných pojištěních je to totiž další způsob, jak se stát snaží sehnat peníze, tentokrát i od těch nejchudších.

Pár faktů o dividendách ČEZ v době psaní článku:

Což o to, vysoká dividenda mě tak trochu potěšila, nějaké to želízko v ohni mám. Ale uvědomil jsem si, jaké obrovské peníze tím získává stát. A to od každého, kdo odebírá elektřinu, plyn, teplo, nebo jiný produkt. Když zapnu kalkulačku, tak:

  • Letos ČEZ vyplatí dividendy ve výši 27 975 467 468 Kč, to je 28 miliard Kč.
  • To je 2 600 Kč na občana.
  • Z toho stát získá 19 521 281 199 Kč.
  • To je 1 824 Kč na občana. Včetně dětí.
  • Domácnosti se na spotřebě elektřiny podílí cca čtvrtinou.

Vzhledem k tomu, že se jedná o společnost ovládanou státem, nebylo by lepší zisk investovat? Vždyť to je pětina ceny nového bloku jaderné elektrárny, který by nám nám umožnil konečně zavřít uhelné elektrárny a tím si elektřinu nejen nezdražit, ale přispět ke zmírňování klimatických změn a snížení počtu respiračních onemocnění.

A pokud vám jde spíš o sociální aspekt, co snížit cenu elektřiny? Orientačním a velmi nepřesným výpočtem je to pro čtyřčlennou rodinu cca 2000 Kč ročně a to už se do rozpočtu leckomu hodí. Vedlejším efektem je větší konkurenceschopnost českého průmyslu v době narůstajících cen elektřiny.

Cílem tohoto článku je zejména upozornit, že jde v podstatě o další skrytou daň. ČEZ má navíc v některých oblastech státem zajištěný monopol (např. v distribuci elektřiny v některých krajích). Vyděláte si na novou ledničku, stát vám sebere značnou část výplaty na daních a povinných pojištěních. Dovezete si ji domů autem, za které jste zaplatili DPH, dálniční známku, každé dva roky platíte povinně za STK a za palivo platíte spotřební daň a DPH k tomu. A když ji doma konečně zapojíte, platíte státu za elektřinu. Celkem tak jde o necelou polovinu vašeho platu, pokud jste tedy průměrně výdělečně činní.

Spočítejte si, kolik je to ročně a jestli byste si za tyhle peníze koupili služby, které stát nabízí, i dobrovolně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *