Veřejné prádelny v Brně, díl 3. – Arbela a srovnání

Tento příspěvek je 3. z 3 částí v sérii Veřejné prádelny v Brně

Má pračka je mimo provoz. Než situaci vyřeším, což bude trvat minimálně do jara, musím prát u kamarádů. Protože je ale nechci obtěžovat co pár týdnů s horami špinavého prádla, porozhlédl jsem se po veřejných samoobslužných prádelnách, kam bych si mohl prádlo dát a za hodinku či dvě si pro vyprané zase přijít. V jednotlivých dílech představím tři prádelny, kam je možné v Brně se špinavým prádlem zajít. Jako třetí a poslední jsem navštívil klasickou samooblužnou prádelnu Arbela.

Arbela je samoobslužná prádelna na severu Brna – střed; kousek od zastávky tramvaje v obchodním domě Sfinx v Hrnčířské ulici. Jde o moderní prádelnu, kde si vyperete v osmikilové pračce za stejnou cenu jako v Clubwashi, jenom bez prášku a aviváže. Ty si sice můžete koupit přímo na místě, ale za 20 + 20 Kč, což vám už praní trochu prodraží. Na rozdíl od Clubwashe si ale můžete donést i prášek vlastní.

Otevírací doba je od osmi ráno do sedmi do večera, což by při čtyřech pračkách a třech sušičkách mohlo stačit každému – udávaná doba praní je totiž jen 35 minut, což ve mně vzbuzovalo trochu obavy.

Prádelna samotná je v obchodním domě dost zastrčená a navigační cedulky moc nepomáhají – na jedné křižovatce jsou dvě, ukazující na různá místa, na další zase žádná. Naštěstí není Sfinx moc velký, takže se prádelna dá najít i metodou pokus-omyl.

Interiér mě příjemně překvapil – prádelna slouží nejen jako samoobslužná, ale i jako „klasická“ se svozy prádla a všechno se odehrává v jedné velké místnosti. Vše je ale čisté a s dostatkem místa – rozhodně ve srovnání s kumbály v Clubwashi i MyGym. K dispozici je nezaheslovaná Wi-Fi, automat na kafe, automat na prášek, stoličky na sezení, koše na prádlo a ochotná obsluha.

Vyprat si můžete v jedné ze čtyř osmikilových praček značky Speed Queen, které přijímají jen mince – obsluha vám ale bez problémů rozmění i bankovky. Alespoň stovku, větší kalibr jsem nezkoušel.

Samotné praní mělo podle displeje i informací na webu trvat 34 minut, když jsem ale po této době přišel zpátky do prádelny, na pračce stále svítila třináctka, takže reálně vše může trvat kolem tři čtvrtě hodiny. Prádlo mi přišlo po této době rozumně vyprané.

Cena za vyprání 100 Kč je podle mého názoru poměrně vysoká, pokud však potřebujete místo/po praní jen krátké sušení, vyjde vás nejlevněji právě zde. Za 20 minut v sušičce dáte jen 40 Kč, za dvojnásobný čas dvojnásobek. Pro porovnání, v Clubwashi stojí sušení 50 Kč za hodinu a půl, v MyGym 70 Kč (čas sušení si nepamatuji). Na delší vysoušení to tedy není, ale pokud máte rychle schnoucí prádlo, tak se Arbela může vyplatit.

Abych nezapomněl, velkou výhodou je online sledování stavu praček. Můžete si tak před odchodem online ověřit, jestli nebudete čekat ve frontě.

Sečteno a podtrženo, Arbela není vůbec špatná samoobslužná prádelna. Za peníze navíc ale nedostanete takovou přidanou hodnotu proti ostatním. Snad jen blízkost do centra.

Závěr

Pokud to nemáte daleko do Campus Square v Bohunicích, šel bych do MyGym prádelny. Za dobré peníze máte k dispozici profesionální 7,5 kg pračku s programem podle vašeho přání. A do vyprání si můžete zajít třeba nakoupit do obchoďáku. Nevýhodou je hlavně malé množství praček – obě mohou být lehce obsazené. Součástí budovy je i studentská kolej…

Pokud pospícháte a jste na severu centra, špatnou volbou není ani Arbela. Má největší pračky (8 kg) a vypráno máte za 35 – 50 minut. Jen si připravte o pár desetikorun navíc, zvlášť, pokud si na místě chcete kupovat prášek.

Pokud nemáte rádi automatické systémy a nemáte prášek ani aviváž, zajděte do Clubwashe. Se vším vám tam ochotně pomůžou, pračku nastaví a do vyprání si můžete dát třeba pivo. Nebo si zajít do centra, které není vůbec daleko.

Series Navigation<< Veřejné prádelny v Brně, díl 2. – MyGym
.

2 odpovědi na “Veřejné prádelny v Brně, díl 3. – Arbela a srovnání”

  1. Dobrý den, zjišťovala jasem, zda-li mají veřejné prádelny program na vlnu. Tvrdili, že samozřejmě mají. Ale ouha! Program na vlnu musí mít výplach vodou stejné teploty, na kterou perete. Když použijete 40 st. Celsia, musíte i se stejnou teplotou pláchnout, aby nedošlo k tepelnému šoku a materiál nesplstnatěl, nesrazil se apod. Touto službou mi ale neposloužila doposud žádná veřejná přádelna!!! Co s tím?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *