Petrohrad, Murmansk, Kinnarodden 2019, část 5. – Mehamn, Bodø, domů!

Tento příspěvek je 5. z 6 částí v sérii Nordkinn 2019

V páté části se dozvíte, jak probíhala naše cesta domů s jednodenní zastávkou v trochu zapomenutém norském městě Bodø. Cestování po německých a polských dálnicích je sice trochu nuda, ale i tak nás čekala prohlídka Bodø a jednoho z největších norských mořských vírů Saltstraumen, skoro 70 km po nezpevněné švédské vesnické cestě, rychloprohlídka Uppsaly, téměř jsme nestihli trajekt a 30 km před cílem jsme píchli…

Mehamn – Olderdalen

Ale zpět na sever. Ráno po treku už nikam nespěcháme. Původní plán byl jet do finského Kilpisjärvi, kam bych se rád vrátil a podíval se na Norsko-Finsko-Švédské trojmezí. Předpověď ale hlásí mlhy a k tomu je tam poměrně drahý kemp, tak se nakonec rozhodujeme tam nejet.

Varianta je i podívat se na Nordkapp, když už tu jsme… je totiž jen 67 km vzdušnou čarou od Nordkinnu. Po silnici je to však těch kilometrů celých 393, nebo se dá jet z Kjøllefjordu trajektem do Honningsvågu – ten ale odplouvá ve tři ráno a přišel by nás na 177 € za auto se čtyřmi lidmi, což by znamenalo znatelné navýšení rozpočtu.

Volíme tedy nejkratší trasu do Bodø. Stanovat na divoko se nám moc nechce a rádi bychom usušili věci, tak hledáme nejlevnější ubytování po cestě, které nakonec nacházíme v malé přímořské (přífjordové?) vesničce Olderdalenu.

Expressen Camping Olderdalen zažil své nejlepší časy v době, kdy moji rodiče chodili do základní školy, ale cena 510 kr za čtyři osoby je na Norsko vyloženě bezkonkurenční. V ubytování jsme navíc sami, ani majitele nikde nevidno, jen klíče nám nechal na stole, takže využijeme celé zábradlí pro sebe a sušíme věci promočené z výletu na Nordkinn. Kemp je navíc kousek od fjordu, odkud jsou pěkné výhledy na moře a okolní hory.

Total distance: 607758 m
Max elevation: 854 m
Min elevation: 1 m
Total climbing: 25162 m
Total descent: -25233 m

Olderdalen – Bodø

Cesta za Olderdalenem je trochu únavná, nejdřív jedete 20 minut po jedné straně fjordu, poté se otočíte a jedete po druhé straně zpět, než se konečně zanoříte do tunelu. Výhledy na fjordy na chvíli střídá vnitrozemí s tisícimetrovými vrcholy, abychom postupně zase klesli k trajektu Skarberget – Bognes. Norsko se dá téměř celé projet ze severu na jih bez použití trajektu, výjimkou je právě tento úsek, který po silnici objet nejde (pokud si nechcete zajet pár set km přes Švédsko). Trajekt naštěstí není drahý (184 kr za auto + čtyři osoby), naneštěstí přijíždíme chvíli po jeho odjezdu a musíme čekat skoro hodinu na další.

Další úsek už převážně známe z cesty na Lofoty. Silnice se občas klikatí podél fjordů, občas po úbočí hor, provoz je mírný a je rozhodně na co koukat. Ve Fauske odbočujeme na silnici do Bodø, kde mají z nějakého důvodu mýtnou bránu, druhé mýto pak platíme na příjezdové cestě do kempu, který se nachází hned vedle letiště.

V kempu Bodøsjøen zjišťujeme, že má romantická představa o dvou letadlech za den byla poněkud mylná – přímo nad stanem nám přistávají zhruba dvě letadla do hodiny. Kemp je ale jinak pěkný, velká kuchyňka, prádelna a kousek za kempem krásné výhledy na fjord s typickým bodøským panorama.