Berounka Trails

Když jsem bydlel u Brna, bylo to s ježděním na horském kole jednoduché – když jsem si chtěl lehce zablbnout, dalo se dojet na singltrek do Mariánského údolí, nebo trochu dál do Jedovnic. Teď by se mi však hodily nějaké jednoduché traily na Plzeňsku – a kde nic, tu nic. Jediné, co se klasickým upraveným trailům v okolí podobá, by měly být Berounka Trails, najít informace o nich ale nebylo zrovna jednoduché.

Ne, že by na Plzeňsku nebylo vůbec kde jezdit, v okolí jsem náhodně objevil pár zajímavých míst – jde ale buď o místa s vyšším provozem chodců (žlutá podél Českého údolí, zelená k Dolanskému mlýnu podél Berounky), nebo jde o těžší traily se skoky, na které nemám techniku, morál ani kolo (část trailů na Krkavci, ale musím to ještě víc prozkoumat). Nějak to sjedu, ale že by to byla velká zábava… Pokud znáte nějaká další pěkná místa, budu rád, když se zmíníte v komentářích, nebo klidně do mailu 😉 Bike-forum mám nastudované, ale všichni jsou tam tajemní jak hrady v Karpatech, aby tam náhodou někoho nepotkali…

Už nějakou dobu jsem tak pokukoval na Berounka Trails. Je to už trochu z ruky na dojetí na kole tam i zpátky, jet vlakem za sportem mi v koronavirové době přijde nezodpovědné, tak jsem, ač nerad, jednou po práci naložil kolo do auta a vydal se tam.

No, tam… Není úplně jednoduché zjistit, kam. Oficiální web nefunguje, mapa center na Trailhunters udává místo, kam dojet, ale na mapy.cz nikde žádné oficiální traily nevidno… Naštěstí jsem se v diskusi tamtéž (ne, za tuhle reklamu nedostávám zaplaceno) dozvěděl, kde zhruba traily jsou, našel místo, kam by se mělo dát dojet autem a vydal se tam.

Podívejte se na oficiální mapu:

Správně se má parkovat poměrně daleko od trailů, u Darovanského dvora, a jet asi 6,5 km k černým trailům. Chápu, pokud se očekává, že tam budou stovky lidí, je to asi nejrozumnější řešení (i když koupit kus pole u silnice a udělat tam parkoviště by snad tolik nestálo…) Nejsem žádným příznivcem ježdění po lese autem, ale naznal jsem, že ve středu večer tam prakticky nikdo nebude, zjistil, že na polňačce k trailům není zákaz vjezdu a zaparkoval v pohodě na široké křižovatce mezi poli, kam by se vešlo ještě 10 aut (nicméně stál jsem tam celou dobu sám).

Značení je dosti neúplné, tabulí s mapou je kolem trailů sice několik, ale ty přerušované přibližovací cesty veskrze moc značené nejsou (a jsou totálně o ničem ze sjezdového hlediska, jak jsem si bohužel ověřil na vlastní kůži – když už, tak doporučuju jet fialovou dolů a červenou nahoru). Naopak je tam pár trailů po rovině o ničem, které zase nejsou na mapě. Ty jsou navíc pokryté volným štěrkem, který nepříjemně brzdí – možná ale jen nejsou hotové.

Abych se dostal k jádru věci – pokud nejste na singltreku poprvé, nemá cenu jezdit nic jiného, než dva černé traily – Labyrint a Hlubokou díru (Deep Hole).

Hluboká díra

Začnu Hlubokou dírou (oficiálně Deep Hole), kterou doporučuju na rozježdění. Stejně jako u Labyrintu, ta zajímavá část začíná u rozcestí kousek pod asfaltovou lesní cestou, které budete zřejmě míjet poměrně často. První polovina je technicky lehce zajímavá a místo, které ověří váš morál se najde (alespoň pokud jste spíš sváteční horský jezdec, jako já). Druhá polovina je jen mírný sjezd údolím (dírou) po rovině, bez nutnosti jakékoliv techniky. A poněkud nuda.

Na to, jak dlouho pak šlapete do kopce zpátky k rozcestí, je to celé tak trochu o ničem a asi ho víc, než jednou/dvakrát nepojedete, protože vyzkoušíte…

Labyrint

Trail číslo 1 je po pravdě asi jediným důvodem, proč sem jet. Začíná se spíše polehoučku, vyzkoušíte si pár zatáček po rovině. Ta se změní na lehký kopec dolů s klopenkami a několika pasážemi, které si (pokud jste srab jako já a nechce se vám snižovat sedlo) troufnete až na několikátý sjezd. Přes cestu je popadaných pár smrků, ale dají se objet bez slézání z kola nebo zpomalování – jsou kolem nich už vyjeté cestičky. Na pár místech není úplně jasné, kudy přesně vedla oficiální trasa, ale neztratíte se.

Kousek za polovinou je trail přerušený a značení vás navede na krátké stoupání po lesní cestě, kterým se dostanete na poslední část trailu. Ta vede opět z kopce pěknými klopenými serpentinami až k další lesní cestě.

Oficiální cesta vede přes cestu ještě kus dál k jezírku, ale v době návštěvy tam byly dva velké spadlé stromy za sebou, jeden na přelézání, druhý na podlézání. Mezi nimi navíc nic zajímavého není. Pokud tedy nechcete pokračovat po lesní cestě dolů k Berounce, doporučuju jet rovnou doprava po cestě ke konci Hluboké díry a už zmíněným stoupáním zpátky nahoru k rozcestí.

Má to cenu?

Za mě – pokud bydlíte do pár desítek kilometrů, stojí to za to si traily jet vyzkoušet. Zejména Labyrint je podle mého dobře udělaný trail, i když pro běžného rekreačního cyklistu možná poněkud těžký. Jezdit z Prahy nebo z ještě větší dálky asi nemá smysl, pokud traily vyloženě nesbíráte, protože víc jak dvě hodiny tam nejspíš nestrávíte.

Povrch je na obou zajímavých trailech mix písku a hlíny, pár míst je vybržděných , ale nic, co by mi s 100mm vidlicí a zadkem bez péra 😉 dělalo problémy.

Obtížnost

Traily jsou pro běžného joudu s horákem poměrně obtížné – povrch je v pohodě a žádné super zdvihy nepotřebujete, ale je tam pár slušných hangů, kde to prostě musíte pustit do protikopce. Všechno se ale dá přinejhorším sejít pěšky. Pokud dáváte černé traily v Rychlebech, tak v pohodě. Pokud chcete přijet na trekovém kole s dítětem v sedačce, tak zapomeňte (viděl jsem na vlastní oči na červeném trailu v Novém Městě).

Mapy

Na Mapy.cz traily nejsou. Takže jsem byl tak hodný a zmapoval vám je do Openstreetmap, prohlédnout si je tak můžete třeba na Freemap. Nemáte zač.

Budoucnost

je nejistá. Od roku 2018 se na traily zřejmě skoro nesáhlo, web nefunguje, příjezdové cesty jsou převážně neznačené… ale aspoň na trailech nikoho nepotkáte. Škoda, lokalita má potenciál (jestli se budete nudit, zkuste si sjet dolů k Berounce a představte si, že by trail natáhli až tam…)

Fotky

jen z mobilu a tak trochu o ničem, sorry jako.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *