Ivio.tv – minitest

Posledních pár týdnů se to objevilo snad na každém českém IT serveru. Na českém Internetu se objevila další služba pro online přehrávání videa – Ivio! Prý přímo od Hollywood Classic Entertainment, přehrávání filmů s reklamami, nebo za poměrně nízký poplatek bez nich, široký výběr filmů.. no můžu ji nevyzkoušet? Nemůžu.

Už dlouho čekám na nějakou rozumnou online „půjčovnu“ filmů. Netflix se pořád nemůže dokopat přijít k nám a Voyo s Topfunem nabízí spíš filmy pro televizního diváka, navíc v naprosté většině dabované. Ne že bych se nedíval i na české filmy, ale na ty si klidně počkám, až si je budu moci grabnout z televize. A nejsem sám, každá nová služba je tak ostře sledovaná a vyzkoušená mnoha servery zabývající se IT a videem. Nechť je tento můj text dalším pohledem na věc.

U Ivia jsem sice předem slyšel a četl o nějakých problémech, ale většina z nich se týkala Silverlightu, který mám nainstalovaný, takže jsem počítal, že by přehrávání mohlo být bez problémů.

Jdu na to. Hlavní stránka se načítá svižně, prostředí je přehledné a moderní, ukazují se doporučené filmy. Hledám tedy své oblíbené režiséry, na kterých podobné služby obvykle testuji. Na Kubricka nacházím jen hovadinu Říkejte mi Kubrick.

Zkouším tedy Larse von Triera. To už je lepší, Ivio našlo alespoň Dogville. Chtěl bych si ho pro účely testu pustit, ale ejhle – je to zrovna jeden z filmů, co se nepřehrají jen na základě reklam. V popisu filmu navíc naprosto chybí jakákoliv informace o jazyku či titulcích, musel bych tedy zaplatit naslepo 39 Kč, abych pak taky třeba zjistil, že se na film budu dívat s dabingem. První velké mínus, bohužel lepší to není ani u jiných půjčoven fungujících v ČR.

Na předchozí vyhledávání mi z nějakého důvodu vyskočilo více filmů, mimo jiné i Sladký život od Felliniho, který jsem ještě neviděl. Na zkoušku si ho pouštím s reklamami. Po pár minutách, kdy mě přesvědčují, že tampony jsou lepší, než vložky, se dočkávám filmu. Bohužel s českým dabingem. Po chvíli naštěstí objevuji nenápadné tlačítko v pravém dolním rohu, kde jde přepnout na italštinu. Hurá! Po přepnutí mě bohužel brzy čeká studená sprcha. Film je teď sice v původním znění, ale bez titulků! Italsky bohužel nevládnu, bez překladu to tak pro mě nemá cenu. Ještě že jsem za film neplatil. Zkouším na webu Ivia dohledávat více informací o titulcích, ale marně.

Nechce se mi tomu věřit, zkouším tak další film, 13 Samurajů. Výsledek je stejný, dabing, nebo japonština bez titulků, tlačítko pro jejich zapnutí nikde.

Abych byl fér, trochu jsem pak na Internetu pohledal a ukázalo se, že titulky jsou plánované. Už aby to bylo! Vypadá to, že je Ivio pořád ještě v betaverzi – škoda, že tato informace na jejich webu chybí. A to jsem přečetl celé FAQ.

Jsem tak sice rád, že se konečně objevila služba nabízející filmy v původním znění, chtělo by to ale ještě trochu dopilovat. V popisu filmu navíc jazyk není (jen země původu), můžete tak občas jen hádat, v jakém jazyku film bude. Pokud je film placený, je to zaslání peněz do neznáma. Pokud placený není, ale chcete film bez reklam, musíte protrpět několik minut reklamy, abyste zjistili jazykové možnosti a poté ho znovu spustit s platbou. Takhle si uživatelskou přívětivost nepředstavuji.

Pro úplnost dodám, že se mi občas filmy sekaly (zobrazovalo se kolečko načítání) a to i na „Normální“ kvalitu (k dispozici jsou i nižší, nebo „Vysoká“, v případě placených filmů se můžete dočkat i HD). Na vině však může být i mé často přetížené připojení k Internetu, takže bych nerad Ivio po této stránce nějak shazoval.

Závěr? Po zavedení titulků to bude nejlepší česká služba na půjčování videa. Výběr by mohl být větší, ale pořád je z českých půjčoven ten jednooký mezi slepými a doplňuje to výborná cena. Pro ty, co mají hluboko do kapsy je tu pak sledování s reklamami. Zejména zastáncům alternativních operačních systémů bude vadit technologie Silverlight, kterou také nemám zrovna v lásce, ale kdyby to bylo jen to, pořád Iviu rád svých 39 Kč za shlédnutí filmu dám.

A pokud vám dabing nevadí (sám takové lidi znám…), nemáte co řešit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *