Práce na farmě v Norsku I – Příprava a přeprava

Tento příspěvek je 1. z 3 částí v sérii Práce na farmě v Norsku

Aktualizováno 18. 1. 2014

Do Norska jsem se dlouho chtěl podívat a po pobytu ve Finsku jsem se rozhodl, že bude další na řadě, až se zase někam budu chtít dlouhodobě podívat. Původní plán byl odjet v roce 2010 pracovat na farmě přes letní prázdniny. Ten bohužel nevyšel, neboť mi agentura (v ČR zastupovaná Student Agency) nesehnala na prázdniny umístění. Na konci téhož roku mi bylo firmou kde jsem začal pracovat přislíbeno v Norsku školení, z toho však také sešlo. Konečně nyní, na konci roku 2011, se zadařilo a do Norska na farmu jsem odjel.

Přihlášku na farmu jsem do Student Agency dodal v červnu 2011 s tím, že bych chtěl odjet v září nebo říjnu na libovolnou dobu. Princip je ten, že si farmáři vybírají podle motivačních dopisů, fotografií a dalších informací lidi nabízené agenturou a ty poté obvykle kontaktují. Pokud se farmář se zájemcem domluví, dají vědět agentuře, která vše zajistí po formální stránce (a vyinkasuje peníze jak od farmáře, tak od účastníka). Nejprve se ozvala na konci července farma v Laponsku, poblíž Lofot, kde bych se staral 6 měsíců o dobytek. Bohužel jsem v té době nebyl v dosahu Internetu a když jsem si po čtyřech dnech jejich e-mail přečetl a odepsal, už přijali někoho jiného.

Byl jsem z toho poměrně zklamaný, neboť se jednalo o téměř mé vysněné umístění, nicméně čekal jsem dál. Ke konci července se znenadání ozvali ze Student Agency, že pro mě mají rovnou Placement Offer, tedy oficiální nabídku přes norskou agenturu. Tu sice mohu odmítnout, ale pokud poté neprojeví zájem další farmář, stejně budu muset platit poplatek za program cca 10 000 Kč. Chtěl jsem na sever Norska a starat se o zvířata, místo toho jsem dostal nabídku na jih a sbírat švestky a jablka. Mezi výhody zase patřila kratší nabízená doba (přeci jen 6 měsíců je poměrně hodně, když nevím, jaká bude hostitelská rodina, nová nabídka byla jen na 3 měsíce, na Vánoce tedy budu doma) a krátká vzdálenost od letiště Sandefjord Torp, kam létá z Prahy Wizzair. Požadavek na příjezd byl co nejdříve a tak jsem nabídku přijal, zaplatil požadovaný poplatek agentuře a začal plánovat cestu.

Farma je situována u fjordu Drammensfjorden na jižním pobřeží Norska, nejbližší větší město je Drammen. Ten je vzádlený cca 60 km od již zmíněného letiště Sandefjord Torp (prezentovaného Wizzairem jako „Oslo“, které je ve skutečnosti vzdáleno přes 100 km). Protože Wizzair nabízí poměrně levně přepravu zavazadel o hmostnosti až 32 kg, nebylo o čem přemýšlet. Letenka z Prahy stála včetně jednoho zavazadla cca 1200 Kč, jediným problémem byla navazující doprava. Letadlo mělo přilétat 21:15 a poslední vlak do Drammen odjížděl 21:40 – vlaková zastávka je navíc asi 1 km vzdálená. Autobusy už ten den žádné nejezdily s výjimkou Wizzair expresu do Osla (že by náhoda? 🙂 – ten však stál cca 700 Kč, takže jsem ani nezjišťoval, jestli v Drammenu staví. Risknul jsem to s tím, že pro mě farmář případně přijede. I když jsem to nečekal, letadlo přiletělo přesně na čas, zavazadla byla na páse asi za 10 minut, takže jsem těsně stihnul právě odjíždějící autobus přibližující na nádraží. Vlak měl naštěstí zpoždění, takže autobus čekal o chvíli déle.

Ve vlaku jsem zaplatil 118 NOK (asi 360 Kč) za hodinu jízdy do Drammen (studentské jízdné). Ve vlaku mě potěšila přítomnost wifi a minimum lidí, nicméně wifi po mně chtěla přihlášení uživatelským jménem a heslem NSB (Norské dráhy), které jsem samozřejmě neměl. Byla tu sice možnost se zaregistrovat, ale vždy jsem skončil na jakési chybové hlášce, takže jsem hodinu strávil příjemným zkoušením různých prohlížečů a způsobů jak se na wifi dostat. To jsem ještě netušil, že toto první nedorozumění s norskými telekomunikacemi není zdaleka poslední.

V Drammenu na mě už čekala připravená dodávka a byl jsem odvezen na farmu… o čemž si můžete přečíst v dalším díle.

Series NavigationPráce na farmě v Norsku II – Prvních 14 dní >>
.

24 odpovědí na “Práce na farmě v Norsku I – Příprava a přeprava”

  1. Ještě by mě zajímalo, jak si psal jak si se dostával na farmu,jesli je těžké najít správný spoj v případě,že si mě nevyzvednou na letišti,docela se toho bojím, že potom pojedu někam přes půl Norska abych nedojela někam jinam a tak…a nevíš jak je to se zřízením bankovního účtu v Norsku?

  2. Dobrý den, chystám se na tutéž práci co vy tady a chtěla jsem se zeptat, jak jste to měl se zdravotním pojištěním, kde jste ho platil, jestli v Česku nebo v Norsku? Nějak se v tom neorientuji.
    Děkuji
    M.

    1. Zdravím,
      jak je to s dohodami mezi ČR a Norskem nevím, ale doplatky u doktora tam jsou dost drahé, platil jsem si tak běžné cestovní pojištění pro práci v zahraničí, za levno se dá sehnat např. tady:
      http://www.top-pojisteni.cz/
      (cestovní pojištění, typ cesty = pracovní cesta)

      1. Mě jde o to, že když jsem ted přerušila VOŠ a znovu na ní nastoupím v září, jak je to se zdravotním pojištěním, když ho za mě neplatí škola,jestli si ho musím platit já tady nebo v Norsku když tam budu odvádět daně.
        Díky za odpověď.

          1. Ale docela mě zarazilo jak jste psal o těch telekomunikačních problémech s mobilem a internetem…předpokládala jsem, že Norsko je civilizovaná země a internet tam bude samozřejmostí a ne že si ho budu muset platit…ale ono asi taky jak kde

          2. Pokud je to možné, tak mi prosím tykej, zase tak starý nejsem a řídím se internetovou poučkou „nicky si tykají“ 🙂
            Internet – pokud pojedeš přes SA, před odjezdem tě farmářská rodina kontaktuje a můžeš se jich na to zeptat. Myslím si, že takových 90 % mít připojení bude, to jen ta moje farma byla taková specifická… Internet měla, ale neznala heslo 🙁

  3. Prosím disponuje zde někdo kontakty na spolehlivé a prověřené farmy (práci) v Norsku. Hledám práci v zahraničí, především v této lokalitě a preferoval bych nezprostředkovanou přes agenturu, pokud někdo může pomoci, budu velice vděčný. Děkuji.

  4. PRACOVAL SEM ANGLIJI ALE NIDY SEM NIC NEPLATIL MNĚL SEM LETENKU A VONI SI TO TAM TRHLI TO BYLA FIRMA JAK TO TAM MATZE VY DĚKUJI SARKOZI

    1. Snad dobře chápu vaši otázku.
      Tak, jak jsem jel já jsem si musel sám zaplatit dopravu a cenu za program, takže jsem musel mít něco našetřeno do začátku.
      Peníze jsem pak dostával každý týden na ruku.

  5. Nejlepší je přijet do norkých -lofot a na dajenhollmeg. Je to velké hospodářství. Vyděláš tam
    v přepočtu asi 970 korun na hodinu. Čož v Česku musíš dělat celý den. My stavíme domy v Tromso
    na severu, tak to tam dobře znám. Pani Tjorven je perfektní pani. O Česku ví prd ale ráda si
    poslechne o cizí zemi. Já jsem tam začínal, když jsem chtěl zůstat v norsku.

    1. Ahoj,
      díky za info, na jihu se platilo (mimo agenturu samozřejmě) za nekvalifikovanou práci kolem 150 kr za hodinu, což je dneska přes 500 Kč. 970 Kč je slušný rozdíl.

    2. to we-sy: ahoj, chystám se do Norska a sháním informace, nemáš nějaký odkaz nebo info o farmách na těch Lofotech? Kam zavolat, kam napsat? Předem děkuji

    3. Pekny den prajem. Prosim ta vieš mi pomoct vybavit pracu tam kde pracuješ v Tromso . Teda sme dvaja 35r spolahlivy muži . Mame 18 r prax ako stolar a tesar. Alebo ak budeš taky dobry a pošleš nejake kontakty. Pripadne aj na farmu.Vopred dakujem pekne

    4. Ahoj.

      Prosim Ta, nemas nejaky kontakt na farmu kde by som sa mohla uchadzat o pracu? 🙂
      Dakujem Ti velm pekne :)))

  6. Ahoj, z textu chápu, že poplatek pro Student Ag. činí 10 000. Je to opravdu tak? Prijde mi to ponekud hodne, vzhledem ke kapesnému plus placení si cesty. Díky!!

    1. Ahoj,
      je to tak, i když většina poplatku si myslím, že přijde té norské agentuře, ne Student Agency
      Na druhou stranu kurz norské koruny je teď poměrně vysoko, takže to máš za tři týdny práce zpátky.
      Opravdu, pokud ti jde o to si vydělat, doporučuju jet na vlastní pěst. Pokud chceš spíš jistotu umístění a poznat Nory, tak agentura není špatná volba.

      1. Jak to ze prijdu o zkusenost s rodinou? stejne by me ti farmari museli nekde ubytovat pokud by me zamestnali kdyz bych prijel na vlastni pest ne?:)

        1. Asi jo, ale úplně bych na to nespoléhal, ta „moje“ farmářka se s tímhle zrovna trochu cukala, když někoho najímala na výpomoc.
          Navíc přijdeš o společné snídaně, obědy, večeře…. ale je to o lidech, jako všude 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *