Test trekových holí Quechua Arpenaz 200

Aktualizováno 1. 11. 2021

Jsem fanda Decathlonu a nestydím se za to. Ne, že by tam bylo úplně všechno výhodné a některé věci mi tam zkrátka nevyhovují (např. batohy), ale za vaše peníze tam obvykle dostanete slušnou kvalitu, aniž byste museli čekat na slevy. Test je o trekových holích Quechua Arpenaz 200, které jsem pro vás otestoval během cca 120 km chůze nalehko, natěžko a skialpinismu.

Popis

Hole nejsou nejlevnějšími v nabídce Decathlonu, tu čest mají Arpenaz 100, které mají podobnou stavbu, jen vypadají ještě levněji – za aktuální cenu 240 Kč/pár nemůžete chtít moc. Pozor, v Decathlonu se hole kupují po jedné, cena na e-shopu je tedy za jednu hůl!

Za pár testovaných Arpenaz 200 dáte pětikilo, což už jsou peníze, za které rozumné neznačkové hole pro trekking koupíte i jinde.

Hole jsou hliníkové a mají poněkud netradiční způsob nastavování závlačkou s pérkem. Spodní část hole se vysouvá vždy do stejné pozice, horní je nastavitelná v krocích po 5 cm od 110 do 130 cm.

Věřím, že si systém najde své odpůrce, pokud víte, že prostě nutně potřebujete mít nastavených svých 127,35 cm, tyto hole vás neuspokojí. Mně ale naprosto vyhovuje. Oproti levným šroubovacím holím se vám nestane, že moc dotáhnete a pak už nepovolíte, zejména v zimě. Šroubovací mechanismus navíc bývá plastový. Tady jde o naprosto jednoduchý princip, pokud nejsou hole vadné a nepokazí se pérko, budou fungovat. Dovedu si představit i zamrznutí mechanismu, ale to se může stát u všech teleskopických holí.

Hole působí velice robustně, až nezničitelně. Nejsou ale nijak zvlášť těžké, Decathlon udává 460 g na pár, já naměřil 454 g (s neoriginálními velkými talířky a odřezanými poutky).

Trochu méně důvěry mám v pěnové rukojeti, které jsou… prostě z pěny. Myslím, že po dlouhodobém používání to na nich bude znát.

Kvalitu zpracování musím jinak hodnotit jako velice dobrou, vše lícuje a nikde nic nevypadá, jako že hole někdo vyráběl na koleně (ano, dívám se na vás, Birki).

Hole mají při koupi malé talířky, pasují na ně klasické šroubovací talířky jiných výrobců. Závit na talířky je plastový, stejně tak ochrana hrotu, ten je klasika klasik – kovový s vybráním.

Praktické zkušenosti

S holemi jsem ušel cca 60 km nalehko, cca 20 km natěžko a 40 km na skialpinistických lyžích. Hole jsou to takové svérázné a ne každému sednou. Pár praktických zkušeností:

++ Hole působí velice robustně, i při plném vytažení a plném zatížení jsem nikdy neměl pocit, že by se prohýbaly. Zatím jsem všechny hole zničil při pádu, takže velké plus.
+ Pěnová rukojeť je prodloužená, takže při traverzu super. Nezvyklé u holí v této cenové relaci.
+ Systém nastavování mi vyhovuje. Choval se bez problémů i při trekkingu v mrazu (cca -7 °C) i po dlouhotrvajícím sněžení, kdy jsem je nechal venku. Uvidíme, co časem.
+ Super cena.

– Pěnové rukojeti nic moc. Nejsou ergonomické a nasákají. Korkové mi rozhodně vyhovují víc (ale asi lepší, než plastové).
– Hole ve větru hrají. Čím silněji fouká, tím hlasitěji. Díry na závlačku fungují jako flétna, stačí aby trochu pofukovalo a uslyšíte tóny. Bohužel hole nejsou naladěné, aby alespoň hrály nějaký rozumný akord.
– Poutka jsou pevně sešitá. Pokud je chcete odebrat, musíte je odstřihnout.
– Je to Decathlon, je na tom napsané Kečua. Budete na závodech vypadat jako amatéři (trochu míň, když teď už víte, jak se Quechua vyslovuje).

Závěr

Po cca 120 km za mě dobré. Nejsou to dokonalé hole, ale za své peníze dostanete slušné tyčky, co vypadají, že něco vydrží. Hole určitě vyzkouším i na nějakém delším závodě a uvidím, co na pěnové rukojeti řeknou dlaně a zápěstí.

4 odpovědi na “Test trekových holí Quechua Arpenaz 200”

 1. Ahoj,
  rád bych se zeptal na recenzi po dvouletém používání. Hlavně na to co nevydrželo, nebo co překvapivě vydrželo? Hlavně co ty madla a systém aretace?
  Děkuji.

  1. Ahoj,
   s holemi zatím spokojenost. Ty molitany jsou už trochu otlačené od používání, ale nic hrozného. Jedna hůl už odešla – na skialpech se spodní segment zaklínil mezi kameny a ohnul jsem ho. Tak jsem koupil v Decathlonu novou (jen bohužel už nemají oranžové).
   Druhá hůl je v pohodě, vysouvání jde trochu hůř, ale mělo by to stačit promazat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *