Minitest tří filtrů Zomei – vyplatí se filtry z Aliexpresu?

Jsem jen amatérský fotograf a focení není jedním z mých hlavních koníčků. Účelem článku je tak spíše jen porovnání, jestli má cenu filtry za 200 – 300 Kč z Aliexpresu kupovat. Profík si samozřejmě koupí profi filtr, pro občasného fotografa však levné filtry z Ali mohou být velice zajímavé poměrem cena/výkon.

Co se testuje

Do ruky se mi dostaly tři filtry:

  • Zomei cirkulární polarizační filtr Ultra Slim, $9,85
  • Zomei infračervený filtr 720 nm, $12,40
  • Zomei infračervený filtr 760 nm, $15,66

Všechny testované filtry byly ve velikosti 58 mm (prodávají se samozřejmě i jiné). Stejnou scénu jsem vyfotil několikrát s různými filtry pro porovnání.

Scéna

Foceno kolem poledne, západním směrem. Domy, obloha, strom a auta, kde se ukáže schopnost polarizačního filtru filtrovat odlesky.

Fotografie jsem pořizoval na prioritu clony. Bez filtru a s polarizačním filtrem na F22, s IR filtrem 720 nm na F3. S IR filtrem 760 nm jsem musel expozici nastavit manuálně, protože automatika už nezvládala čas správně odhadnout. ISO bylo nastaveno manuálně na 200.

Ostatní věci jsem nechal na automatice fotoaparátu, jen vyvážení bílé jsem nastavil u všech fotografií stejně. Fotografie jsem poté pouze zkonvertoval z RAW a zmenšil.

Popis filtrů

Filtry jsou v poctivé plastové krabičce zasazené v pěně. Krabičky by mohly být i menší.

Samotné filtry působí na pohled velice dobře, na pohled byste neřekli, že je to levný filtr z Číny. Otáčení u polarizačního filtru klade odpor tak akorát. Polarizační filtr má i vnější závit, takže lze přidávat další filtry, u IR filtrů vnější závit není.

Výsledky

  • Polarizační filtr funguje, oblohu příliš neztmavil (ale slunce bylo téměř v nadhlavníku). Filtr jsem natočil pro maximální účinek. Odlesky v oknech aut vymazal výborně.
  • Bez filtru vycházel čas na pěkných 1/200, s polarizačním filtrem na 1/60. Fotka s filtrem je trochu světlejší, ale stejně – polarizační filtr ubere cca dvě třetiny světla!
  • S IR filtry jsem dosud neměl zkušenost – mezi 720 nm a 760 nm je ale zásadní rozdíl. Pro 720 nm stačila zhruba sekunda, pro podobnou expozici se 760 nm filtrem ale musela být závěrka otevřená celých 30 s! To samozřejmě záleží i na vašem fotoaparátu, jak má nastaveno blokování infračerveného záření, ale volbu správné vlnové délky pro IR fotografii rozhodně doporučuji nepodcenit.

Galerie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *