Německá banka v angličtině – Vivid, nebo N26?

Potřebuju účet s německým IBANem. Podmínkou je komunikace v angličtině nebo češtině, založení online z Česka a dnes už bych za vedení účtu nerad platil… Výběr se mi nakonec zúžil na dvě moderní banky cílící na imigranty – N26 a Vivid, tak vám tu rychle porovnám proces založení.

Vivid

Vivid na papíře vypadá líp. Vedení v základu zdarma, možnost investic, nákupu kryptoměn, platební karta Visa zdarma. Výběr z bankomatu zdarma pouze do 200 € měsíčně, ale s tím dokážu žít.

Účet se zakládá pouze přes Android či IOS aplikaci. Prostředí vypadá dobře, zadávám základní údaje o sobě, místo pobytu ale musíte zadat v Německu včetně adresy. Následuje verifikace pomocí videohovoru s indickým operátorem, na kterou čekám asi 10 minut. Konverzace je možná v němčině i angličtině.

Tam začíná problém. Operátor mi tvrdí, že jsem zadal špatně datum narození a hovor ukončuje. Snažím se v aplikaci datum zjistit a případně opravit, ale ani po vymazání dat aplikace není možné se na údaje podívat – systém si mě pamatuje pomocí mailu a telefonního čísla.

Píšu tedy na kontaktní formulář (živý chat Vivid nemá). Když místo odpovědi během dne a půl dostanu jen několik marketingových e-mailů, ať si ten účet fakt už založím, že je Vivid úplně nejvíc super, tak mě to přestává bavit.

Dávám ještě jednu šanci Indům na drátě, ale když ani po čtvrt hodině nedojde ke spojení s verifikujícím operátorem, aplikaci mažu a jdu se registrovat na…

N26

N26 má pro <0174 sympatický název a také nevypadá špatně. Karta je k účtu zdarma jen virtuální Mastercard (fyzická stojí jednorázových 10 €) a možnosti investic nejsou, zato nabízí tři výběry z bankomatu měsíčně v Německu zdarma a v eurozóně mimo Německo zdarma vždy. Výběry mimo eurozónu jsou pak s rozumným poplatkem 1,7 %.

Mimochodem, pro platbu kartou se používají kurzy Mastercard, tedy obvykle maximálně pár desetin procenta od středového kurzu. Dnes si například při platbě v korunách s kartou v eurech připlatíte podle kalkulačky jen 0,1 %. Takové kurzy u nás nabízí málokdo.

Účet se dá založit přes web, pro dokončení registrace však také musíte do aplikace pro smartphone. Tam opět proběhne verifikace, tentokrát s německým operátorem, který je připojený za 2 minuty – ale ouha! Operátorka nemluví anglicky. Půl minuty mi cosi vykládá německy a poté zavěsí.

No dobře, alespoň porovnám úroveň zákaznické podpory.

N26 má chatbota, ale poměrně rychle se dá proklikat na živého operátora, který byl k dispozici za několik sekund. Po vyplnění údajů mi nicméně sděluje, že mě ještě nemají v systému, protože píšu moc brzy. Prý mám napsat za pár hodin, nejlépe 24 hodin po registraci. Pro jistotu se dívám do kalendáře, jaký je rok a vidím stále 2022. Problém tohoto typu bych už dnes nečekal, ale možná se mě chtěl jen zbavit.

Zkouším ještě jednou video verifikaci. Tentokrát se mě opálený pán rovnou ptá, jestli umím anglicky, tak odpovídám, že ano. Podmínky jsou poměrně striktní, kromě vás nesmí být nikdo vidět ani slyšet, občanku i vás chce vidět ze všech stran, ohýbat ji, dělat různé pohyby, celé je to asi na 10 minut. Nicméně nakonec kontrolou procházím a účet mám. Možná mě jen předchozí paní v systému přepnula na angličtinu? Moje ein bischen Deutsch ji zřejmě nepřesvědčilo, ať mluvím pomaleji.

Po založení je nutné na účet poslat alespoň 10 €, což lze udělat kartou (poprvé zdarma, příště už je to za 3 %). Pak už se dostanete do mobilního i internetového bankovnictví, oboje je velice jednoduché a přehledné.

Jakou banku jsem si vybral je vám už asi jasné. Bez problémů to nebylo, ale zákaznická podpora je u N26 oproti Vividu nesrovnatelná.

A pokud se zaregistrujete přes tento odkaz, dostanu za vaši registraci 15 €.

Až/jestli se ozvou z Vividu, článek aktualizuju.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *