Nesmeky Haven Rubber Full – zkušenosti

V povinné výbavě 24 hodin na Lysé hoře přibyly letos nesmeky. Pokud je vám toto slovo dosud neznámé, jedná se o lehčí obdobu maček, určenou spíše do města či lehčího terénu. Protože jsem vše zjistil necelý týden před začátkem soutěže, narychlo jsem prošel Internet a zvolil k zakoupení Haven Rubber Full. Výběr byl jednoduchý – chtěl jsem hroty jak na špičce, tak na patě a k tomu příznivou cenu. O zkušenost s nimi se s vámi chci podělit v tomto textu.

Koupě

Vybrat nesmeky bylo lehké. Horší to bylo s jejich sehnáním. Rubber Full se dělají ve třech velikostech podle velikosti boty. Rozdělení je například na webu dovozce. Mou velikost L/XL však měl jak dovozce, tak i všechny internetové obchody vyprodanou – až na jeden, Nákupní dům Praha (mimochodem, zřejmě to byl poslední kus, v době psaní článku už tuto velikost nemají).

O obchodě jsem slyšel poprvé, ale nic jiného mi nezbývalo, pokud jsem chtěl vlastnit právě tyto nesmeky. Nakonec se obchod ukázal jako dobrá volba, jeden den ve tři odpoledne jsem objednal, převedl peníze, druhý den ráno mi volal kurýr z In Time a v 10 hodin jsem je měl v práci! Škoda jen poplatků skoro za všechno.

Provedení

Nesmeky jsou vyrobeny z mírně elastické, ale robustní gumy, ke které je přinýtováno 10 kovových plíšků (či jak je nazvat), každý s 5 hroty. Vepředu je plíšků 7, vzadu 3 (nesmeky se nasazují opačně, než by se na první pohled podle tvaru zdálo). Guma má navíc zespodu tři výstupky ve tvaru šipky, které nevím, jestli mají podpořit protiskluzovost, připomenout kde je přední část, nebo prostě jen doplnit design. Oba nesmeky jsou stejné, není rozlišena pravá a levá noha.

Gumová část má vepředu a vzadu velká oka, která se nasadí na špičku a patu boty. Pata boty by ideálně měla mít mírně dozadu vystouplou, nebo jinak členitou podrážku, aby se zadní oko nesesmekávalo. Špička by pak neměla být příliš velká, např. u masivních špiček bot Keen bych se bál, zda oko bude při delší chůzi držet – avšak netestoval jsem je.

Pro upevnění nesmeků mezi špičkou a patou jsou pak tyto vybaveny popruhy přes botu, které se přichycují suchými zipy. S mou botou velikosti 46 jsem měl trochu problém je rozumně dopnout – popruhy jsou poměrně krátké a při větším utažení si zase odkrvíte špičku nohy. U zimních bot s bohatě vycpaným jazykem by tak při větších velikostech mohl být problém. Suchý zip je však solidní a drží i při zapnutí jen na pár cm. Přezky se přichycují kovovými háčky za očka po stranách nesmeků. Při zkoušení „nasucho“ mi zaháknutí přišlo takové nejisté, ale na Lysé hoře se obavy ukázaly jako neopodstatněné.

Zkušenosti

Nesmeky jsem vyzkoušel při jednom z výstupů na Lysou horu. Bylo to již v pokročilou noční hodinu, bylo kolem -12 °C a foukalo, trať tak byla místy umrzlá a uklouzaná od ostatních závodníků. Místy byl navátý sníh. Oněch 12 km z kopce a do kopce jsem tak mohl vyzkoušet různé podmínky a porovnat je s předchozími výstupy jen s botami (polokotníkové Alpine Pro). Zkušenosti vyjádřené v bodech tak jsou:

Klady:

  • Na uklouzaném a umrzlém sněhu se mi nepovedlo se sklouznout ani z většího svahu. Nesmeky nesmekají překvapivě dobře.
  • Při pár centimetrech sněhu stále pomáhají. Bota stlačí sníh a hroty se do něj „zakousnou“. Od cca 10 cm neudusaného sněhu už jsem rozdíl oproti samotným botám nepostřehl.
  • Mezi nesmeky a boty se nedostával sníh. Nevím proč, šel jsem i hlubokým sněhem, ale očekávaná vrstva zmrazků mezi botami a nesmeky se nevyskytla.
  • Měl jsem obavy ze zhoršené stability kvůli vyššímu těžišti. Na sněhu se však nic takového neprojevilo. Při chůzi po namrzlém suťovém poli to však můžete vidět jinak.

Zápory:

  • Na konci 12 km okruhu jsem už na noze cítil, jak tlačí plíšky s hroty. Kvůli váze a ohebnosti nejsou vzájemně spojené a tak tlačí na stále stejných místech do podrážky. Pokud nemáte na nohách vysokohorské pohory, na dlouhé výlety to není, spíše na překonání náročnějších úseků.

Závěr

Ideální určení – Nesmeky do batohu při treku v zimě a nasazení v případě umrzlých a zledovatělých cest. Za ty peníze jsou účinné, poměrně lehké (bohužel nemám možnost zvážit) a působí odolně. Na ledu jsem bohužel neměl možnost je vyzkoušet, ale věřil bych jim. Nasazení je otázkou pár desítek vteřin.

Na zledovatělé chodníky ve městě je to možná škoda 300 korun – na asfaltu zničíte hroty jakýchkoliv nesmeků a nasazovat je jen na led je zase poměrně namáhavé. Na jednu zimu by však při střídmém užívání vydržet mohly.

A na ledovcovou turistiku? Na triko si vás nevezmu 🙂 Ale na lehké výstupy po bezpečných ledovcích, kde byste stejně mačky nenasazovali – proč ne?

2 odpovědi na “Nesmeky Haven Rubber Full – zkušenosti”

  1. Díky za článek a super recenzi, až teda na poslední část 😀 Protože právě do města je chci. Protože, čim je člověk starší, tím méně je ochotnější padat. Poslední roky zjištuji, že i když své uklouznutí „vyberu“, že je to stále nehoda – alespon pro spodní prádlo 😀 Ty okamžiky ustojim/neustojim jsou náročné na srdce..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *