uMobil – zkušenosti s reklamací

Aktualizováno 20. 3. 2013

Jak jsem už psal ve článku o mém novém telefonu, koupil jsem ho za nejnižší cenu nalezenou na Heurece u firmy uMobil. Koupě u nejlevnějšího obchodníka samozřejmě bývá sázkou do loterie, doufal jsem však, že k žádným problémům nedojde. Naděje se ukázala jako marná a musel jsem telefon reklamovat kvůli nefunkční GPS. Protože byl přístup obchodu mírně řečeno svérázný, rád bych se s vámi o zkušenosti podělil. Jedna vlastnost bude totiž těmto obchodům s minimálními maržemi společná – budou se vždy snažit pohybovat na hraně zákona.

Před reklamací

Samotnou koupi telefonu jsem už popsal v předchozím článku. Připomenu, že telefon byl rozbalený, prý byl vystavený. Vyzvednout jej bylo možné v obchodním domě Vichr v Brně. V internetovém obchodě o tom, že je zboží rozbalené, nebyla žádná zmínka. Telefon se však zdál být v pořádku a balení bylo jinak kompletní a zřejmě nepoužité, tak jsem telefon převzal.

Po několika měsících začala zlobit GPS – ani po několika hodinách pod širým nebem nebyla schopná zamknout pozici. Nepomohl factory reset ani jiné léčebné kúry, tak jsem ho odnesl na reklamaci. Protože je telefon z šedého dovozu z Německa, v autorizovaném servisu mi ho nevzali, musel jsem tak za prodejcem.

Reklamace

Výdejní místo

Jeden den jsem tak odešel dřív z práce a šel na místo, kde jsem telefon převzal. Tam mi však sdělili, že zboží jen vydávají, ale k reklamaci nepřijímají a mám kontaktovat prodejce, což mi prodejce telefonicky potvrdil a odkázal mě na jeho web.

Zaslání poštou

uMobil má na stránkách dokonce vyhrazenou sekci pro reklamace, poskytuje i reklamační protokol k vyplnění. Jak šlechetné! Háček je v tom, že v reklamačním protokolu se v textu skrývají větičky:

„Zákazník souhlasí s tím, že ve vyjímečných případech může být lhůta k vyřízení záruční opravy prodloužena, max. však na šedesát dnů. Nebude-li prodejce kontaktovat zákazníka ve lhůtě 30 dnů od data příjmu, má se zato, že se jedná o vyjímečný případ.“ (sic)

Tuto část jsem tedy smazal (nic takového nejsem samozřejmě povinný podepisovat ačkoliv zákon dává možnost prodloužení doby pro reklamaci sjednat) a místo toho napsal větičku o zhruba opačném znění. Telefon jsem zabalil a 4. 12. poslal poštou – pro jistotu s dodejkou.

Balíček uMobilu došel podle webu České Pošty za dva dny 6. 12. (kdy by dle rozsudku Nejvyššího soudu měla začít běžet záruční lhůta), uMobil si ji však vyzvedl až 10. 12. a převzetí potvrdil ke dni 9. 12.. Tak jsem čekal…

Vyřízení reklamace

Reklamace mi byla uznána, prodejce se nesnažil o žádné fígle.

V pondělí 7. 1., tedy 32 dní po možnosti převzetí ze strany prodejce, 28 dní po reálném doručení a 29 dní po doručení uznaném prodejcem jsem se ozval e-mailem s tím, že chci vyreklamovaný telefon, nebo vrátit peníze. Prodejce mě ujistil, že telefon je vyreklamován ke dni 5. 1. a že mi bude zaslán poštou (byla i možnost si ho vyzvednout „na výdejně koncem týdne“, tedy cca 11. – 12. 1.. To se mi nelíbilo, ale nebyl jsem schopný dohledat na Internetu, jakou dobu má prodejce na zaslání vyreklamovaného zboží. Balík s telefonem byl dle údaje na zásilce zaslán 14. 1. (tedy 9 dní po údajném vyřízení reklamace a 39 dní po začátku reklamace) a mně doručen 17. 1..

Celá reklamace včetně pošty tak trvala 42 dní… ještě že jsem už měl napůl opravenou Defy

Závěr

UMobil zřejmě neporušoval žádný zákon, přestože pochopitelně využíval naplno termínů (zaslání telefonu na reklamaci do Německa chvíli trvá) a s minimální marží si nemůže dovolit vracet jen tak peníze. Přesto prodejce jednal korektně jak po telefonu, tak e-mailu a odpovídal brzy. Problémem tak byla zejména nemožnost vrátit telefon na výdejně a zdržování zaslání telefonu poštou.

Není to tedy tak zlé. Pokud se bude cena zásadně lišit od velkého obchodu / oficiálního dovozu, nakoupil bych tam zřejmě znovu.

P. S. Telefonu byla vyměněna základní deska a vše nyní funguje.

Poradna dTest

S dotazem na opožděné zaslání telefonu poštou jsem se obrátil na poradnu časopisu dTest. Tam mi bylo sděleno:

Vzhledem k tomu, že reklamace nebyla vyřízena do 30 dnů, jak stanovuje § 19 odst. 3 Zákona o ochraně spotřebitele, máte nárok na odstoupení od kupní smlouvy pro uplynutí lhůty k vyřízení reklamace. V příloze zasíláme vzor pro odstoupení i s instrukcemi k jeho vyplnění.

Stále tedy nevím, jak to je, jestli se jako den ukončení reklamace počítá den zaslání poštou zpět, případně zda je toto stále v šedé zóně případů, které na soud teprve čekají. I tak jsem samozřejmě rád za odpověď, přestože to už hrotit nebudu – na další výměnu telefonu se vším nastavováním už bych v takto krátké době neměl nervy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *