Sport trackery a výpočet nejen převýšení

Původně jsem chtěl udělat srovnání online sport trackerů, tedy online služeb, do kterých lze nahrát či zadat vaše výkony při nejrůznějších sportovních aktivitách a ony vám sledují počet uji/etých kilometrů, spálených kalorií a kdoví čeho. Takové srovnání však vzhledem k množství služeb vyžaduje mnoho času a úsilí a navíc nějaké při troše hledání najdete.

Nakonec jsem se tedy zaměřil jen na jeden aspekt – opravu chyb způsobených GPS a to jak v naměřené výšce, tak případné nereálné „úlety“ v horizontální rovině.

Chyby v měření GPS

Nejčastější GPS chyby jsou v určování výšky, kde GPS přístroje bez barometru mají tendenci „dýchat“ a uměle tak navyšovat nastoupané metry. Na honění trika v hospodě fajn, ale jinak se hodí, pokud umí tracker naměřené hodnoty „usměrnit“ například podle známých výšek terénu.

Druhou častou chybou je odchylka měření polohy o desítky metrů kvůli špatnému signálu např. v zástavbě nebo hlubokých údolích. Ideální sport tracker by měl umět takové odchylky alespoň částečně zkorigovat.

Jak, čím a co měříme

Pro vytvoření zdrojového souboru pro testování trackerů byl použit GPS logger Canmore GT-750FL-S, kterým jsem zaznamenával trasu během přechodu hřebene Vysokých Tater z Morskieho Oka přes Rysy k Popradskému plesu. Logger byl nastavený na automatické rozpoznání typu aktivity.

Vzhledem  k obtížnosti terénu a pohybu pod vysokými horami jsou přítomny obě chyby – dýchání výšky i odchylky od trasy. Je to tedy vhodný kandidát pro tento test.

Zaznamenaný GPX soubor jsem vždy nahrál do testovaného sport trackeru a zjistil údaje, které tracker vyhodnotil. K těm bude vždy následovat stručný komentář.

Výsledky

Mapy hiking.sk

Jako referenční, i když ne nutně správnou, jsem použil hodnotu získanou z plánovače turistických tras na mapovém serveru mapy.hiking.sk. Jedná se spíše o minimální hodnotu, ke které by se zaznamenaná trasa mohla zhruba blížit.

Dle plánovače tras by měla být trasa dlouhá 10,196 km, nastoupat 1120 m a na sestupu klesnout o 1005 m. Nejvyšším bodem jsou Rysy (polský vrchol) s jejich 2499 m n. m..

Trekview

Trekview není plnohodnotný sport tracker, ale jednoduchý vizualizér a editor GPX tras. Používal jsem ho ještě před Garmin Connect pro jednorázové zjištění naměřených hodnot. Trasy vyhlazuje pro zamezení „dýchání“ GPX, je možné i nastavení míry vyhlazování – já nechal standardních 120 s. Poměrně se mi osvědčil, proto je zde zařazen.

Naměřená vzdálenost je podobná jako u trackerů, 13,1 km, bez korekce a s „úletem“ trasy nad jezero. Nadmořská výška je zkorigována, 1357 m stoupání zní rozumně, 1446 metrů klesání už méně (trasa ve skutečnosti končí výše než začínala). Nejvyšší bod 2538 m je chybný, ale obdobný k ostatním trackerům.

Sportypal

Sportypal je tracker, který v současnosti aktivně používám. Má pěkné mapy, počítá kalorie, zjevně nějak upravuje i nahrané soubory, aby „seděly“ typu aktivity. Opravil pár „ulítlých“ bodů poblíž Morskieho Oka, některé jiné však mimo zůstaly. Celkem mi uznal 12,32 km se 1735/1686 nastoupanými/naklesanými metry. Nejvyšší vrchol trochu přestřelil na 2538 m, nejvyšší rychlost upravil nejlépe ze všech testovaných na 18,17 km/h (přestože si jsem poměrně jistý, že jsem ani tuto rychlost s krosnou při stoupání na Rysy nevyvinul). 2290 kcal zní rozumně.

Garmin Connect

Tracker, který jsem používal v minulosti. Je pouze pro registrované vlastníky Garmin zařízení a umí toho poměrně hodně. Bohužel mi nechtěl nahrávat některé GPX soubory, proto jsem přešel ke Sportypalu.

Garmin Connect neupravoval trasu v horizontální rovině, zůstává tam ustřelený bod v řádu stovek metrů nad jezero. Na korekci výšky jsou dvě nastavení – s korekcí a bez ní. Otestoval jsem obě.

Bez korekce výšky Garmin Connect hlásí 13,11 km s 2799/2749 m stoupání/klesání, což je zřejmě jen neupravená hodnota z GPX souboru – a tedy naprosto nereálná. Nejvyšší bod 2539 m se od Sportypalu liší jen o metr. Maximální rychlost 87,3 km/h je zřejmě také převzatá z GPX souboru. Spálenou energii Garmin Connect neodhaduje.

S nastavením korekce výšky se změní pouze výškový profil na 1620/1511 m. Zřejmě střízlivější odhad než u Sportypalu, nicméně chyby v pozici opraveny nejsou a 87,3 km/h pro aktivitu „turistika“ zůstává. Kupodivu zůstává i nejvyšší bod 2539 m.

Nike+

Na test populárního trackeru Nike+ jsem se těšil, bohužel jsem však zjistil, že nepodporuje import GPX souboru, i když se podpora neustále slibuje. Takže možná později.

RunKeeper

Navzdory názvu není RunKeeper jen pro běhače a běhny, ale umí zaznamenávat široké spektrum aktivit. Uživatelské prostředí je moderní a ovládání intuitivní.

Naměřené hodnoty jsou však přinejmenším podivné. Přestože je na mapě opět viditelný „výlet nad jezero“, vzdálenost 10,55 km je odpovídající a zkorigovaná asi nejlépe ze všech. Avšak nastoupaných 395 m realitě zdaleka neodpovídá a odhad 437 spálených kalorií je více než 5x menší než u Sportypalu. Hodnotám se tedy pravděpodobně příliš věřit nedá.

Sports Tracker

Sports Tracker je, podobně jako RunKeeper, jedním ze známějších trackerů. Uživatelské prostředí je vytvořené ve flashi a uživatelsky přívětivé, bohužel jsem strávil asi 10 minut registrací a přihlašováním, během čehož jsem musel stránku třikrát zavřít a znovu otevřít. Navíc i nadále mi ovládání trochu házelo klacky pod nohy. To sice bude chyba mého Flashe, nicméně první dojem mi to zkazilo dostatečně.

K hodnotám – tradičních 13,1 km, trochu vyšších 1890/1843 nastoupaných a sestoupaných metrů, tradiční 87,2 km/h maximálka a 3690 kcal. Poněkud vyšší hodnota, ale ještě aby ne, po takhle rychlém běhu s batohem! GPX souboru se zde prostě věří až příliš.

Endomondo

Endomondo je u českých uživatelů zřejmě jeden z nejoblíbenějších serverů. Uživatelské prostředí je tu oproti jiným trackerům řešené trochu jinak – je zaměřené spíše na zobrazení co nejvíce informací oproti jednoduchosti předchozích. Vše je tak více po ruce, ale zase bude zřejmě klást vyšší počáteční odpor při zvykání.

Vzdálenost naměřil 13,11 km, tedy bez úpravy „výletu nad jezero“.  Nastoupaných 2005 a sestoupaných 1962 m je také dosti optimistické. Maximální výška 2539 m je obdobná jako u ostatních. Závěr? Ve zpracování GPX jeden z  těch horších.

Strava

Server s pro Čechy podivným názvem Strava není dietologickou poradnou, ale poměrně profesionálně vypadajícím sport trackerem s velmi rychlou registrací. Server je podle náznaků zaměřen hlavně na běhání (můžete zadat i v jakých botách jste běželi, mé Alpine Pro pohorky však kupodivu neznali :o) )

Při úpravě aktivity (změny běhu na turistiku) se web mírně zasekl a chvíli trvalo, než se mi podařilo dostat na detail aktivity. Ten je velmi chudý na informace, některé lze získat z grafu, ale je znát, že jde hlavně o „běhací“ tracker. Vzdálenost 13,1 km stejně jako u většiny konkurence nepřekvapí, stoupání 1398 m je velmi střízlivé a zřejmě blízké pravdě. Maximální rychlost je mírně upravena na stále nereálných 66,3 km/h. Ostatní informace uvedené nejsou.

MapMyRIDE

Aplikace MapMyRIDE je už podle názvu zaměřená hlavně na jízdu na kole. Po zběžném prozkoumání však musím konstatovat, že jde o jeden z nejrobustnějších trackerů a je použitelný na mnoho různých sportů. Škoda jen trochu pomalejšího prostředí.

Jako jediný tracker se mě při importu ptal, jaký jsem měl na zádech batoh, což je pro výpočet kalorií poměrně důležitá informace.

S údaji to však už tak slavné není. Obvyklých 13,1 km, avšak nastoupaná výška 473 m? Přitom mi tracker v tu samou chvíli v grafu tvrdí, že jsem vyšel asi v 1500 metrech a vrchol byl dle MapMyRIDE ve 2440 metrech. Dle ostatních dat předpokládám, že se do nastoupaných metrů počítají jen ty „našplhané“, tedy se stoupáním vyšším než je určitá mez. Údaje jsou však na stránce zmatené. Odhad 5936 kcal je poměrně hodně, těžko ale vyhodnotit správnost.

GPSies

GPSies zaujmou v našich končinách kontroverzním názvem a poměrně amatérsky vypadajícím rozhraním. Automatické zvolení češtiny na základě IP adresy a rozumný překlad však ukazují, že pod povrchem se o amatérský systém zřejmě jednat nebude. Rozhraní je řešené stylem „vše na jedné stránce“, ale je poměrně rozumně členěné.

Nejedná se v první řadě o sport tracker, hlavní účel je sdílení zajímavých výletů, což je potřeba mít na paměti.

Na ušlé vzdálenosti GPSies něco málo ubrali, 13,09 km je zajímavé číslo. 2326/2275 m je zase číslo poněkud vysoké. S úpravami se to tu tedy nepřehání. Nejvyšší bod 2539 m opět nepřekvapí. Zbytek informací jsem se nedozvěděl.

HeiaHeia!

HeiaHeia! se tváří jednoduše a zároveň uživatelsky přívětivě, v nabídce má mnoho sportů… všechno vypadá parádně, ale nepovedlo se mi z ní dostat jakoukoliv informaci o ušlých kilometrech, ani nic jiného kromě času a mapy. Možná to je někde zahrabané – ale čekají nás další trackery.

Runtastic

Runtastic je už podle jména a úvodní stránky zaměřený zejména na běhání. Registrace je trochu zdlouhavější a neustále mi, neznámo proč, tvrdí, že jsem z Jönköpingu. Aplikace je velice robustní a do popisu tréninku můžete zadat snad všechny hodnoty co vás napadnou.

K výsledkům – 13,1 km (zííív), převýšení prakticky neupravené 3043/2992 m a tomu odpovídajících 5620 kcal. Maximální rychlost a nejvyšší bod udán není, jak je u běžeckých trackerů zvykem.

Výsledek – na běhání (po rovině?) super, na turistiku jsou tu lepší.

SportsTrackLive

SportsTrackLive je poměrně jednoduše vypadající tracker bez zbytečně zpomalující hordy Javascriptu nebo Flashe.

Nebyl však schopný rozparsovat dodaný GPX soubor, čímž jsem s ním skončil. Zřejmě mu vadily waypointy na jeho začátku.

Smartrunner

Smartrunner je už podle jména další z běhacích trackerů. Registrace otravuje s potvrzovacím e-mailem, ale prostředí je jednoduché, i když občas špatně přeložené z němčiny a trochu nezvyklé.

Naměřené hodnoty však odhadl rozumně. Standardních 13,1 km s výletem nad jezero nepřekvapí, 1587,4/1563 m stoupání/klesání je však rozumný odhad a nejvyšší bod vyhodnotil na desetinné místo jako 2537,8 m. Rychlosti ani kalorie počítat neumí.

V PRO verzi je tlačítko „Pro optimize“, avšak nepovedlo se mi zjistit, k čemu slouží, s trasou zřejmě nic neudělalo.

EveryTrail

EveryTrail je, podobně jako GPSies, službou určenou spíše pro sdílení doporučených tras. Proto je zde jen pro srovnání. Ukazuje v zásadě jen vzdálenost (12,6 km, takže nejspíš optimalizuje), nastoupané a naklesané kilometry však jen v grafu. Těsně po nahrávání sice ukáže i hodnoty, ale v detailu trasy už nejsou.

Ride with GPS

Ride with GPS je, na rozdíl od trackerů zaměřených zejména na běhání, spíše plánovač výletů zaměřený zejména na jízdu na kole. V tomto případě také pouze na jízdu na kole, není tedy možné vybrat typ aktivity.

Poskytovaných informací je poměrně hodně, jsou však zaměřené zejména na cyklistický trénink. Z těch, které jsou sledované v tomto článku, to je vzdálenost (13,1 km) a nastoupané a naklesané metry (1875/1725). Hodnoty, které se příliš neliší od jiných trackerů.

Pokud bych jezdil pouze na kole, tak je tento tracker/plánovač/sdíleč tras rozhodně jeden z favoritů.

Přehled výsledků

V tabulce jsou uvedeny hodnoty, které spočítaly jednotlivé trackery. Význam barev je následující:

Zeleně jsou označeny údaje, které se neliší o více, než 20 % oproti údajům zjištěným z mapy.
Žlutě jsou označeny ty, které se neliší o více, než 50 %.
Červeně pak ty, lišící se ještě o více.
Modře jsou hodnoty, kde nemám referenční hodnotu.
Šedě jsou ostatní údaje, tedy referenční a nezjištěné.


Vzdálenost [km]Nastoupaná výška [m]Sestoupaná výška [m]Nejvyšší bod [m]Maximální rychlost [km/h]Spáleno energie [kcal]
Mapy hiking.sk10,196112010052499
Trekview13,1135714462538
Sportypal12,3217351686253818,172290
Garmin Connect (bez korekce nadmořské výšky)13,1127992749253987,3
Garmin Connect (s korekcí nadmořské výšky)13,1116171515253987,3
Nike+Nelze nahrávat GPX
RunKeeper10,55395437
Sports Tracker13,11890184387,23690
Endomondo13,11200519622539
Strava13,1139866,3
MapMyRIDE13,147324405936
GPSies13,09232622752539
HeiaHeia
RunTastic13,1304329925620
SportsTrackLiveNenačetl dodaný GPX soubor
Smartrunner13,11587,415632537,8
EveryTrail12,6
Ride with GPS13,118171725

Vyhodnocení

Nejlepších výsledků dle mého názoru dosáhla webová aplikace Trekview české provenience. Ta však není plnohodnotným sport trackerem, slouží spíše k prohlížení a editaci tras. Ideálně však trasu neanalyzovala ani jedna z testovaných aplikací.

RunKeeper nejlépe upravil vzdálenost, jeho odhad převýšení a kalorií jsou však totálně mimo.

Garmin Connect je fajn, jen musíte mít Garmin a smířit se s tím, že některé GPX soubory nenačte (na druhou stranu, pokud jste si koupili sportovní Garmin, tak vás to asi trápit nebude, budete trasy nahrávat přímo). Také se mu nezdála divná vysoká maximální rychlost.

Strava a Smartrunner oba dosáhly rozumných výsledků. První však stahuje ke dnu pomalé a podivné ovládání a druhý nedostatek vypočtených informací – výpočet rychlosti dokáže téměř veškerá konkurence.

Nejspíš tak zůstanu u aktuálně používaného Sportypalu. Je přehledný, rychlý, se spoustou informací, ovládání ujde, jen zamrzí malé množství nabízených aktivit. Sněžnice nebo koloběžku tam nenajdete.

Škoda je Nike+, který si v diskusích mnoho lidí pochvalovalo. Až zprovozní nahrávání GPX souborů, rád ho vyzkouším.

Kompletní galerie obrázků

3 odpovědi na “Sport trackery a výpočet nejen převýšení”

 1. Super článek! 🙂 Sports tracker používám zhruba 6 let a vždy jsem s ním byl spokojený. Měl jsem nainstalovanou verzi s Javou do mé Nokie N95 a tam vše šlapalo jak má. Letos na jaře jsem zakoupil Samsung Galaxy Nexus a nahrál jsem do něj „Androidí“ Sports Tracker. Pěkné prostředí, přehledné, občas se mi neuloží fotografie zaznamenané touto aplikací a při uploadu projeté trasy na stránky sports-tracker.com fotky chybí. Jediné, co mi dost vadí je to, že tato aplikace „bere“ výšku z vestavěného barometru, který ukazuje výšku vyšší až o padesát metrů, což je hodně. Ještě jsem nezkoušel Endomondo, až ho testnu na trase, tak se podělím o zkušenost.
  Zdravím 🙂

  1. Taktéž zdravím a děkuji za pochvalu.
   Barometr je asi to nejlepší, co můžete na odhad výšky použít 🙂 Taky bych ho v mé Motorole Defy bral…
   Nicméně úpravu výšky podle reálného terénu měl z testovaných aplikací snad jen Garmin Connect (mít Garmin turistickou navigaci, tak do něj určitě jdu…). Pak možná ještě Smartrunner, viz tlačítku „Pro Optimize“, ale nějak jim to nefungovalo, nebo jsem účel nepochopil.
   O zkušenosti s Endomondo budu určitě rád když se podělíte, lidé si ho na diskusích poměrně chválili, ale až tak skvělý mi na první pohled nepřišel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *