Reklamace dopisu u České pošty

Aktualizováno 2. 3. 2016

Stát nás má podle většiny našich spoluobčanů mimo jiné chránit před zlými firmami, které by nás jinak nejraději sedřely z kůže. Nevím tedy, co dělá špatně, možná mám jenom smůlu, ale zatímco problémy se soukromými firmami mám jen zřídka, u státu a jeho zástupců (o Zelené úsporám možná někdy jindy), státních podniků (jako Česká pošta) a státem mohutně dotovaných společností (jako České dráhy) jsou problémy v případě nestandardní situace téměř pravidlem. V tomto případě jde o můj první pokus o reklamaci zásilky u České pošty, který si vám dovolím zprostředkovat v časové ose, abyste se v tom neztratili. Nakonec – začal jsem článek psát hlavně pro sebe, abych měl informace pěkně pohromadě. Jde o velké peníze, celých 963 Kč.

27. 11. 2014

Podávám zásilku do Velké Británie. Zásilka je doporučená a s dodejkou, abych si byl jistý, že bez problémů dorazí. Za podání platím 73 Kč, což mi přijde jako pěkná cena.

3. 4. 2015, čas 0

Stále se mi nevrátila ani dodejka, ani zásilka, jdu tedy zásilku reklamovat na poštu. Vybírám si poštu v Brně na hlavním nádraží, jsem odeslán do prvního patra. Otevřena je bohužel jen jedna přepážka, kde už někdo stojí. Na řadu se dostávám po cca hodině ve stádiu zvýšené podrážděnosti, paní za přepážkou je naštěstí milá. Na reklamaci prý mají tři měsíce, určitě se mi ozvou. Raději si říkám o číslo na reklamační oddělení, kdyby se tak náhodou nestalo a dostávám ho.

7. 9. 2015, čas 5 měsíců, 4 dny

Volám na reklamační oddělení České pošty v Brně. Dozvídám se, že prý mají nějaký problém v Praze, paní to zjistí a obratem mi zavolá zpět.

16. 9. 2015, čas 5 měsíců, 13 dní

Nikdo se mi neozval, ani obratem, ani později a tak si e-mailem stěžuju na info e-mailu České pošty.

24. 9. 2015, čas 5 měsíců, 21 dní

Telefonicky ověřuju, jestli na poště nemám složenku, prý nemám.

29. 9. 2015, čas 5 měsíců, 26 dní

Z České pošty přichází odpověď od reklamačního oddělení. Pošta se omlouvá a přiznává, že na reklamaci měli jen tři měsíce. Složenku mi prý poslali 14. 9. na adresu odesílatele, kde už nebydlím, ale mám tam zřízený odnos.

8. 10. 2015, čas 6 měsíců, 5 dní

Dříve jsem se bohužel na poštu nedostal, protože jsem byl na dovolené, nicméně jdu si pro složenku. Složenka bohužel na poště stále není. Na moji žádost se paní za přepážkou dívá do systému, jestli ji nemá v historii, ale nic nenachází. Jak fungují systémy na poště nevím, nicméně nezbývá mi nic, než opět urgovat na reklamačním oddělení.

12. 10. 2015, čas 6 měsíců, 9 dní

Z reklamačního oddělení přichází odpověď, kterou si zde dovolím pro její formát citovat:

DOBRÝ DEN PANE […],
NEMÁM PROZATÍM K DISPOZICI VYÚČTOVÁNÍ VYTIŠTĚNÝCH POUKÁZEK, NEJSEM TEDY SCHOPNÁ ZJISTIT, ZDA JIŽ POUKÁZKU MÁTE ČI NIKOLIV. PROSÍM O VAŠI INFORMACI. V PŘÍPADĚ, ŽE JSTE JI DOSUD NEOBDRŽEL, MOHU UDĚLAT PO URČITÉ DOBĚ OBNOVENÝ PLATEBNÍ PŘÍKAZ A NECHAT VÁM VYSTAVIT POUKÁZKU NOVOU. PŘEDPOKLÁDÁM ALE, ŽE JE JIŽ VŠE V POŘÁDKU.
DĚKUJI ZA POCHOPENÍ. HEZKÝ DEN
[…]

Vedoucí týmu mezinárodní reklamace a náhrady

15. – 16. 10. 2015, čas 6 měsíců, 13 dní

Nechce se mi na poštu opět chodit, tak se zkouším dovolat. Bohužel mi to ani jednou z šesti pokusů nikdo nezvedá, tak tam jdu opět osobně. Složenka samozřejmě nepřítomna. Urguju na reklamačním oddělení.

22. – 23. 10. 2015, čas 6 měsíců, 20 dní

Opět návštěva na poště, opět bez složenky. Opět urgence na reklamačním oddělení.

5. 11. 2015, čas 7 měsíců, dva dny

Pošta stále neodpověděla na e-mail. Nicméně jdu se zeptat na poštu ohledně složenky a hurá – je tam! Reklamace u České Pošty je možná, jdu se tedy obrnit trpělivostí pro reklamaci další zásilky, po které také už dva měsíce není stopy…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *